Strona Główna Unitra-Fan
Forum fanów zjednoczenia UNITRA

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
ZG15C czyli co można wycisnąć z małych klocków - modyfikacja
Autor Wiadomość
adam313890 
Serwisant Konstruktor

Wysłany: Wto 18 Wrz, 2018 13:03   ZG15C czyli co można wycisnąć z małych klocków - modyfikacja

Temat nowy, może śmieszyć , może być dziwny ale....

Spróbujmy wyciągnąć z takich pudeł tyle ile się da. Ograniczeniem jest zastosowanie owej obudowy, kosza głośnika niskotonowego, cewki głośnika niskotonowego i resora dolnego. Można zregenerować go na oryginale, można na gumie, można na kewlarze, na płótnie. W obudowie można wstawić terminal, można wkleić inny front żeby pasował inny głośnik wysokotonowy, można dorobić rurencję bass reflex. Grunt żeby kubatura nie zmieniła się w sposób znaczny - powiększanie objętości nie wchodzi w grę w końcu to ma być dalej zg15c.

Dlaczego kosz głośnika 16/15??? Kosz jest dobry, wysoki nabiegunnik pozwala uzyskać dobrej klasy głośnik nisko-średniotonowy. Wiem sprawdziłem i stosuję go w wielu własnych rozwiązaniach. Kosz przyjmie wszystko.

Głównym zadaniem projektu będzie jednak dobranie odpowiedniej ilości wygłuszenia, dobranie dobrej zwrotnicy minimum 12db/okt, zestrojenie wszystkiego, a na koniec wykończenie wizualne.

Skąd pomysł?
A bo mam dwie wolne budy i dwa niskie z cewkami. To czemu by się nie pobawić ;)

Gra nie warta świeczki!!!
Może tak, a może nie, robił już ktoś to? Tu chodzi o zabawę ;) w końcu DIY.

Ktoś podejmuje wyzwanie i zrobi też swoją wersję?

Miłej zabawy

allure09 
streszczacz esbekowy

Wysłany: Wto 18 Wrz, 2018 13:56   

Jeżeli będziesz się w to bawił to chętnie zobaczyłbym w tym temacie relację na bieżąco plus zdjęcia z postępu prac :)
Ja niestety nie mam bud od zg15c, mam zg25c z niskośrednimi 16/15 a szkoda trochę 25c rozbierać na części ale po kolei co trzeba by było zrobić :

Kupić wysokotonowe, osobiście zrobiłbym pewien manewr :

- Zakupiłbym te oto neodymowe wysokotonowówki https://allegro.pl/glosniki-samoch-boschmann-mm-8x-tweeter-180w-4ohm-i7558547453.html

- wykorzystał fronty z 9/80 lub 10/80, delikatne szlify tak aby front tych neodymów wszedł w niego i można było od drugiej strony przykleić

Gdy już to bym miał to na pewno pierwszą rzeczą jaką musiałbym mieć to wkładkę mikrofonową panasonic wm61a (kosztuje niedużo), wsadzić ją w tubkę (może byc długopis), podłączyć ją pod JACK 3,5mm, wpiąć do E-MU0202 i zrobić pomiar niskośredniotonowego oraz wysokotonowych.

Na podstawie tych pomiarów można zacząć pracować w programie Speaker Workshop i wyliczyć zwrotnicę dla tych głośników.

Zabawy trochę z tym jest ale można fajne tanie monitorki na tym urobić ;)

Jeżeli adam podejmiesz się tego typu zabawy, to ja pewnie reszta forumowiczów będzie chętnie to obserwować :) a ja wpadnę posłuchać jak to gra, do Krakowa daleko nie mam.

adam313890 
Serwisant Konstruktor

Wysłany: Wto 18 Wrz, 2018 14:06   

allure09,
Będzie relacja, co jakiś czas ;) Fajnie jak by ktoś jeszcze zrobił coś w tym kierunku ;)

A co do wysokich, jest coś co idealnie pasuje we front od GDWK http://www.audax.com/archives/tm025c1.pdf

allure09 
streszczacz esbekowy

Wysłany: Wto 18 Wrz, 2018 14:11   

adam313890 napisał/a:
allure09,
Będzie relacja, co jakiś czas ;) Fajnie jak by ktoś jeszcze zrobił coś w tym kierunku ;)

A co do wysokich, jest coś co idealnie pasuje we front od GDWK http://www.audax.com/archives/tm025c1.pdf

Zdecydowanie też może być, i jeszcze producent podaje cięcia i parametry do budowy zwrotnicy.
Minus taki, że Audax kilkanaście lat już nic nie produkuje, trzeba szukać używek w przystępnej cenie.

adam313890 
Serwisant Konstruktor

Wysłany: Wto 18 Wrz, 2018 14:17   

allure09, Niestety to jest jedyny minus.

U mnie na wysokim będzie... A nie powiem na razie ;) pierw sprawdzę go czy będzie dobry ;)

allure09 
streszczacz esbekowy

Wysłany: Wto 18 Wrz, 2018 14:44   

Sprawdź i baw się z tym, dokumentuj postęp prac i na bieżąco wrzucaj w ten temat i zobaczymy jak to wychodzi :)

jank 

Wysłany: Sob 22 Wrz, 2018 23:42   

Kiedyś popełniłem coś w takiego, niestety paczek już nie mam, zdjęć nie zapodam.
W kosze po 16/15 poszły pełne zestawy regeneracyjne, górne zawieszenie guma, membrana gładki papier, produkcja daleki wschód. Zwrotnica była 6dB, na midbasie cewka 1mH na wysokim kondensator 4,7uF i tłumik, ale wartości nie podam, bo nie pamiętam, dobierany "na ucho". Najlepsze jaja były z wysokotonowcem, bo po kilku próbach (GDW 9/15, Gdwk 7/50, Gdwk 9/40) najlepiej zgrało się to z Alfredem TW401 po 18 zł/sztuka (ze dwa lata temu). Z braku sprzętu pomiarowego i ogólnej niechęci do ścigania się z fabryką zwrotnica dobierana była na zasadzie: najprzyjemniejszy dźwięk ulubionych kawałków. Sprawa prosta, kilka kondensatorów i cewek, dwa przełączniki, uszy i piwo w garści.
Jako wytłumienie zastosowałem filc tapicerski miękki o grubości 1cm na wszystkich ściankach z wyjatkiem człowej, klejony na butapren i jedna warstwa ovaty 5 cm wciśnieta do wysokości magnesu.
Efekt był ciekawy, subiektywnie sporo lepszy od oryginału zwłaszcza wysokotonowiec sprawił miłą niespodziankę. Same paczki były w świetnym stanie, jedynie fronty zostały wyszpachlowane na gładko (płyta była goła, nawet nie pryśnięta farbą, krawędzie płyty też) i polakierowane czarnym akrylem półmat.
Midbasy dostały pierścienie, polakierowane tym półmatem co front - pod kolor szyldu Alfreda, do tego czarna guma zawieszenia. Całość wygladała na tyle elegancko, że u mnie maskownice poszły do szafki. Grało to z Kenwoodem KR910, oczywiście trzeba było siłę głosu trzymać w ryzach.
Czy warto? Zabawa przy tym przednia, a koszt żaden, fajna sprawa na długie jesienne wieczory.

adam313890 
Serwisant Konstruktor

Wysłany: Czw 27 Wrz, 2018 07:36   

jank,
No i właśnie o coś takiego chodzi!
Szkoda że zdjęć nie masz, no cóż, Pewnie były dość zgrabne

damian3416 
Naprawiator

Wysłany: Czw 27 Wrz, 2018 12:50   

Zrobiłem kiedyś takie cuś, tylko na kobaltach.

hurricanes 

Wysłany: Czw 27 Wrz, 2018 13:00   

No na kobalcie to te Eryka też były, 2 drogi w 17 litrach z br em.

allure09 
streszczacz esbekowy

Wysłany: Czw 27 Wrz, 2018 14:02   

Alfredy tanie, 23 zł sztuka, zabawa może być dobra, można co nieco z tego wycisnąć, wysoki SPL bo aż 97db to go trzeba gruuubo tłumić względem GDN 16/15

jank 

Wysłany: Czw 27 Wrz, 2018 16:35   

adam313890
To nie było nic nadzwyczajnego, po prostu fronty z gołego pażdzierza wyszpachlowałem na gładko szpachlą akrylową do drewna Vidaron (bo tania i dobra) i finalnie przejachałem Motipem czarny półmat. Do tego okrągłe pierścienie z ZG15C11 też pryśnięte Motipem, bo były jakby wyblakłe.
Jak napisałem wcześniej ładnie się to skomponowało z czarnymi gumowymi resorami GDN, półmatowymi szyldami Alfredów i ich lekko połyskującymi kopułkami.
Okleina oryginalna orzech skrzynek była w świetnym stanie, lekko tylko podrasowałem ją Altaxinem.
W kosze GDN wkleiłem wynalazek jaki można znaleźć na A... pod nazwą "zestaw sklejony guma gdn16/12 16/15"
A, jeszcze jedna ważna sprawa: ten Alfred z daleka przypomina Morela.

allure09 
streszczacz esbekowy

Wysłany: Czw 27 Wrz, 2018 17:00   

jank napisał/a:
ten Alfred z daleka przypomina Morela

prawie identyczny jak słynny MDT29

hurricanes 

Wysłany: Czw 27 Wrz, 2018 19:44   

allure09 napisał/a:
jank napisał/a:
ten Alfred z daleka przypomina Morela

prawie identyczny jak słynny MDT29

Będę miał exy satki i modyfikował zwrotkę pod nie. Ciekaw jestem jak zabrzmi.

damian3416 
Naprawiator

Wysłany: Czw 27 Wrz, 2018 21:52   

No ten 10/80/20 to taki jest 3/5 jeśli chodzi o brzmienie, niezbyt mi podszedł.

tomi 

Wysłany: Czw 27 Wrz, 2018 22:39   

Ja bym poskromił GDWK9/xx i zamontował. W życiu by się nie spalił.
Ostatnio zmieniony przez tomi Czw 27 Wrz, 2018 22:40, w całości zmieniany 1 raz  

allure09 
streszczacz esbekowy

Wysłany: Czw 27 Wrz, 2018 23:08   

Cytat:
Będę miał exy satki i modyfikował zwrotkę pod nie. Ciekaw jestem jak zabrzmi.

Nie słyszałem ale stawiam, że "położy na łopatki" 10/80/20

damian3416 
Naprawiator

Wysłany: Pią 28 Wrz, 2018 06:40   

Nawet 9/120 go kładzie.

allure09 
streszczacz esbekowy

Wysłany: Pią 28 Wrz, 2018 10:31   

damian3416 napisał/a:
9/120

9/120 w Fanach był zaskakująco dobry

Karas 

Wysłany: Pią 28 Wrz, 2018 23:16   

Miałem te małe Fany (1F chyba) i naprawde fajnie to grało, byłem wielce zaskoczony.

Odpowiedz do tematu