Strona Główna Unitra-Fan
Forum fanów zjednoczenia UNITRA

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Własny tuner - połączenie-odczyt cyfrowy i skala analogowa
Autor Wiadomość
Killer1997CCC 

Wysłany: Pią 25 Gru, 2015 21:57   Własny tuner - połączenie-odczyt cyfrowy i skala analogowa

Witam serdecznie :D
Wesołych świąt :)

Mam taką zagwozdkę - jako że zmontowałem sobie zestaw wieżowy, o taki jak na foto

No i problem w tym że potrzebuję tunera o rozmiarze 450 mm...
Zostaje philips który nie ma za dużego wyboru, oraz JVC praktycznie nie dostępny.

Jako że lubię kombinować pomyślałem że sam stworzę tuner.
Dostęp do narzędzi i maszyn mam więc nie problem, mam nawet projekt w główce ;)

Generalnie ma być to dość solidny kloc więc duży, jako że dużo miejsca to i pomysł mam następujący aby obok skali analogowej znajdował się wyświetlacz.

Mam dwóch dawców - Telefunkena HT850 który jest sprawny i on posłuży jako baza konstrukcji, oraz niesprawną Toshibę ST-U2 z której chcę wykorzystać skalę.

Gałka od częstotliwości ma posiadać dwie krzywki które to naciskają na krańcówki, lekkie obrócenie gałki w lewo lub w prawo powoduje włączenie szukania stacji przez tuner, ale rzecz w tym że nie wiem w jaki sposób zrobić następujący myk
przykładowo
wyszukałem stację na 100,5 FM na wyświetlaczu właśnie ta częstotliwość, a na analogowej skali również, ustawiał by to mały silnik elektryczny sprzężony z tunerem... i tu zaczynają się ogromne schody bo podejrzewam że nie będzie to łatwe do zrealizowania

Dlatego też pomysł drugi
Tuner posiada bank na 8 stacji
Załóżmy że pierwsza zaprogramowana stacja to 89,5 i w momencie wciśnięcia przycisku odpowiedzialnego za pierwszą stację silnik ustawia taką częstotliwość na skali.

Z racji tego że słucham może 3 stacji mogą być one ustawione na sztywno.

Myślałem coś w stylu
Podczas wyłączenia tunera skala analogowa jest ustawiona na 88
Włączam pierwszą stację 89,5 i do tylu podjeżdża wskaźnik, a krańcówka następnie wyłącza silnik.
Dla jednej stacji byłby to pikuś, ale dla kilku już gorzej..

Wiem że moje wywody są dość dziwne i skomplikowane ale chyba można temu jakoś zaradzić :)

Pozdrawiam :)

kaf 
Analogowiec

Wysłany: Pią 25 Gru, 2015 22:27   

Tuner na syntezie i analogowy odczyt ? Dla mnie to sprzeczność.

000andrzej 

Wysłany: Pią 25 Gru, 2015 23:29   

Ciężko to będzie równolegle zrobić. Skala analogowa służy do pokazania zgrubnie jaka częstotliwość się ustawia na kondensatorze strojeniowym. Zawsze trzeba to dostroić. Jak chcesz wyregulować mechanicznie aby silnik to dostrajał?

hurricanes 

Wysłany: Sob 26 Gru, 2015 08:06   

Taką gałkę z 2 stykami miał tuner radmor serii 55 (wiem bo się bawiłem tym) możesz zgapić jak jest to tam zrealizowane. Z tym problemu nie będzie.

Natomiast:
Cyfrowo można zrobić całą sekcje od A do Z, a analog zostawić tylko dla zobrazowania. Problem w tym aby silnik tylko sterował skalą musi wiedzieć w którym momencie ma się zatrzymać, czyli silnik będzie elementem wykonawczym ale musi otrzymywać informacje ile ma się przesunąć i gdzie się zatrzymać. Układ musi mieć jakiś enkoder lub inny element, który by działał w sprzężeniu zwrotnym naszego silnika. Można dać jakiś liniał, którego ślizgacz będzie przytwierdzony do wskaźnika skali i zbudować do niego układ lub można tez to zrobić by linkę nawinąć na jakieś koło większe, którego ośka będzie potencjometr i do niego też zbudować układ.

Po pierwsze musisz zobaczyć ceny podzespołów, poznać ich charakterystyki, kupić liniał lub jakiś potencjometr. Zaprojektować a następnie zasymulować i jak zadziała wirtualnie to zbudować układ.

Zadanie jest wykonalne ale czy ma sens, jak ma na celu zdobycie większej praktyki to działaj. Na pewno bez kosztów się nie obejdzie.

kaf 
Analogowiec

Wysłany: Sob 26 Gru, 2015 08:45   

Jeśli mówimy tylko o strojeniu analogowym, bez udziału syntezy, to był tuner Kenwood KT413, w którym skala była napędzana automatycznie, silnikiem, a strojenie odbywało się klawiszami < i >. Programator był na zasadzie "markerów" które były "sygnałami stop" dla układu wyszukiwania stacji. Ale synteza to nie była. Serwisówka i schematy są na hifiengine, na YT filmiki jak to działa https://www.youtube.com/watch?v=BzmUV1j5QA0 https://www.youtube.com/watch?v=F1F1YK8utbY

tomi 

Wysłany: Sob 26 Gru, 2015 11:18   

Nie rozumiem, poco komu synteza bez wyświetlacza?

000andrzej 

Wysłany: Sob 26 Gru, 2015 11:30   

Według mnie to co Hurri napisał ma sens. Ale to tor cyfrowy, zaś skala tylko jako wskaz.
Ja rozumiałem, że układ cyfrowy będzie tak jakby programatorem silnika, np - silnik przesuwa skalę do 100,00MHz. I do tego miałem wątpliwości, układ mechaniczny zawsze będzie miał histerezę więc dokładnie nie dostroi bez feadbacku.
Ostatnio zmieniony przez 000andrzej Sob 26 Gru, 2015 11:46, w całości zmieniany 3 razy  

Killer1997CCC 

Wysłany: Sob 26 Gru, 2015 11:58   

hurricanes,
Widzę że mamy ten sam tok rozumowania :)

tomi, Ma być wyświetlacz i skala analogowa

kaf, Właśnie z Kenwooda podpatrzyłem to rozwiązanie z przesuwaniem skali.

Tuner ma być coś na podobę Aiwy 9700 gdzie odczyt jest na wyświetlaczu, jak i na skali.
Tylko że aiwa to tuner analogowy więc nie ma problemu z odczytem częstotliwości, a tu działamy w drugą stronę.

Jedyne jakie rozwiązanie wpadłem to z wykorzystaniem pewniej płytki od robota (stary projekt) gdzie jest programowalna Atmega.

Jako że zaplanowałem bank 5 programowalnych do płytki podepnę pięć przycisków odpowiedzialnych za wybranie danej częstotliwości.

Po włączeniu tunera procesor oczekuje na wybranie stacji, po jej wybraniu silnik porusza skalę a pięć czujników obiciowych wykrywa położenie (każdy z czujników odpowiada za jedną stację)

W przypadku wykrycia przez czujnik pierwszy podjazdu wskaźnika zatrzymuje silnik.
W przypadku wybrania np. stacji trzeciej silnik przesuwa skalę aż do miejsca 3 czujnika.

I tak program działa w pętli.

Myślę że rozwiązanie dość ciekawe.
Spróbuję pokombinować z tym, i dam znać co i jak wyszło ;)

hurricanes 

Wysłany: Sob 26 Gru, 2015 12:16   

Kojarzy mi się coś że diora coś koło tego wypuściła, za chiny ludowe nie mogę przypomnieć sobie modelu, chyba coś z eksportu. Poszukam, jak znajdę to wlepię.

kaf 
Analogowiec

Wysłany: Sob 26 Gru, 2015 12:49   

Dalej uważam, że przy zastosowaniu układu syntezy, klasyczna linka skali jest bezsensowna. To już lepiej zrobić jak w Siemensie 555 - synteza z wyświetlaczem, strojenie na klawisze, a obok wskaźnik wychyłowy MHZ taki jak w Radmorze 5102.

Tomi ma rację, po co komu synteza bez wyświetlacza.....

Killer1997CCC 

Wysłany: Sob 26 Gru, 2015 13:00   

kaf, Kwestia gustu a o gustach się nie dyskutuje.

Kto mówi o braku wyświetlacza ?
Ma być wyświetlacz i skala....

Galad 
FSO fan

Wysłany: Sob 26 Gru, 2015 21:12   

Ja myślę że pomocne w tym projekcie było by zdobycie z jakiej uszkodzonej atramentówki całego mechanizmu. W drukarce karetka przesuwa sie od lewej do prawej krawędzi strony, z możliwością zatrzymania się w dowolnej pozycji, odpowiada za to dioda i fotokomórka które przesuwają się razem z karetką po cienkim pasku który zmienia swoja przepuszczalność świetlną tzn z lewej strony jest prawie bezbarwny i przepuszcza dużo światła a po prawej stronie już jest prawie tak ciemny że nie przepuszcza światła wcale, na tej podstawie procek odczytuje w którym miejscu się karetka znajduje.

Killer1997CCC 

Wysłany: Sob 26 Gru, 2015 21:24   

Galad, Dziękuję !
W sumie o tym nie pomyślałem, a atramentówkę posiadam.
Zgłębię ten temat, przeanalizuję co w trawię piszczy, zobaczymy czy będzie można to jakoś ze sobą dogadać.
Zastanawiam się czy przy syntezie częstotliwości jest takie zjawisko jak przy heterodynach, że napięcie strojenia zmienia się wraz z częstotliwością.
Można by było to jakoś wykorzystać.

Galad 
FSO fan

Wysłany: Sob 26 Gru, 2015 21:26   

http://forum.atnel.pl/topic9662.html jeszcze się na coś takiego w sieci napatoczyłem

kaf 
Analogowiec

Wysłany: Sob 26 Gru, 2015 21:27   

Killer1997CCC napisał/a:
Zastanawiam się czy przy syntezie częstotliwości jest takie zjawisko jak przy heterodynach, że napięcie strojenia zmienia się wraz z częstotliwością.
Można by było to jakoś wykorzystać.

No a czemu by go nie było? Synteza to jest system sterowania głowicą, strojoną napięciowo. Możesz wywalić syntezę i dać dzielnik napięcia strojenia, też będzie głowica działać.
Pobierz sobie serwisówkę do AS 946 albo AS952, tam jest to wszystko dokładnie wyjaśnione, zasady działania układu. W RE też były schematy z opisem.

paniki 

Wysłany: Nie 27 Gru, 2015 21:50   

W atramentówkach na tym pasku są nadrukowane kreseczki, które procek zlicza po przesunięciu karetki.
Regeneracja głośników i kolumn Tonsil
https://audiospa.pl

adam313890 
Serwisant Konstruktor

Wysłany: Czw 31 Gru, 2015 16:25   

Hmm pomysł ciekawy i to na prawdę. Ja z tym układam bym zatrzymał się na pomiarze częstotliwości , jest taki piękny układ TDA który pracuje na szynie sda/scl i da się wszystko. Kiedyś myślałem o czymś podobnym ale to nie na moje nerwy

Odpowiedz do tematu