Strona Główna Unitra-Fan
Forum fanów zjednoczenia UNITRA

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Rozgłośnia na posesji
Autor Wiadomość
spc 

Wysłany: Śro 30 Wrz, 2015 00:18   Rozgłośnia na posesji

Witam,

Nosiłem się z pomysłem tym od dawna. Patent jest taki, żeby z każdego miejsca domu/podwórka/posesji mieć możliwość słuchania ulubionej muzyki na sprzęcie retro/unitry z możliwością zmiany utwory z poziomu smartfona. Odsłuch po FM :)

Założenia:

- mamy jakieś radyjka, tunery, amplitunery w różnych pomieszczeniach (oczywiście przestrojone)
- muzyka składowana na komputerze (lub na NASie)
- sterowanie ze smartfonu po Wi-Fi
- zasięg około 100 - 200 metrów
- odsłuch po FM

Realizacja:

Po pierwsze - kupiłem kit Jabel J-247 http://sklep.jabel.com.pl...m_zasiegu.html. Po zmontowaniu i wstępnym zestrojeniu pozbyłem się mikrofonu i wlutowałem kabel z wtykiem JACK pomiędzy masę a kolektor T1. Kabel do kompa, strojenie żeby nie przesterować. Ten etap robiony na baterii 9V. Niestety bateria nie wytrzymuje doby - jak można się było spodziewać. Druga sprawa to zasilacz. Miałem w śmieciach jakiś zasilacz niestabilizowany 12V. Po podłączeniu pojawił się lekki brum. Dodałem więc 2 kondensatory 470 uF równolegle i w szeregu diodę zenera 7.5. Brum praktycznie zniknął. Warto dodać jakąś sensowną antenę. Miałem w gratach coś co wygląda jak antena od routera Wi-Fi (taka przykręcana). Teraz oprogramowanie. Na tej stronie -> https://www.unifiedremote.com/ jest soft pod androida i PC. Serwr instaluje się na PC, klienta na smartfonie. Po zainstalowaniu mogę zmieniać sobie utwory na PC z poziomu telefonu w dowolnym miejscu, gdzie mam zasięg Wi-Fi. Zasięg FM jest naprawdę dużo lepszy niż chińskich transmiterów samochodowych, jakość też bardzo dobra. Jedyny minus w porównaniu z nimi, to że w takiej formie trzeba to raz zestroić i zapomnieć o sprawie. Na pomysł wpadłem po przeczytaniu arta na elce ostatnio. Rozwiązanie mało odkrywcze - ale polecam ;)

tomi 

Wysłany: Śro 30 Wrz, 2015 08:33   

Sam transmiter jest przeznaczony do pracy na odległość 2-3 metrów, dlatego żeby dobrze działał trzeba zastosować wzmacniacz wcz. a wtedy uzyskamy lepszy i bardziej stabilny sygnał no i stereofoniczny.

spc 

Wysłany: Śro 30 Wrz, 2015 09:17   

No te chińskie transmitery podłączane do zapalniczki mają chyba trochę więcej niż 2-3 metry, ale i tak stanowczo za mało. Ten tutaj zdecydowanie mi wystarcza. Ponadto wpiąć cokolwiek w płytkę chińszczyzny to jest masakra.

tomi 

Wysłany: Śro 30 Wrz, 2015 09:29   

Transmiter samochodowy służy do przesłania muzyki do radioodbiornika samochodowego, czyli raptem 50cm więc 3 metry to i tak za dużo. A z lutowaniem każdy sobie poradzi jak umie lutować.

adam313890 
Serwisant Konstruktor

Wysłany: Pią 02 Paź, 2015 18:45   

No to gratulacje. Ja robiłem sobie jeszcze z koderem stereo. Tylko mój był zrobiony w postaci lampowej końcówki mocy na Ecf92 i 4cx250R. Stereo koder dałem na układzie cyfrowym, nie pamiętam jakim. Moc miałem niewielką bo specjalnie ograniczyłem gdyż wiadomo przepisy polskie nie pozwalają.

kaf 
Analogowiec

Wysłany: Sob 03 Paź, 2015 05:12   

BX1404

Odpowiedz do tematu