Strona Główna Unitra-Fan
Forum fanów zjednoczenia UNITRA

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
MS2425-Opus
Autor Wiadomość
Killer1997CCC 

Wysłany: Wto 10 Kwi, 2012 17:19   MS2425-Opus

Magnetofon szpulowy,z rodziny "Aria".Produkowany od kwietnia 1982 do roku 1985.
Umożliwia zapis w trybie mono,stereo,zapis synchroniczny,oraz przegrywanie ze ścieżki na ścieżkę,z możliwością dogrania.
Spotykany w kolorze czarnym,oraz srebrnym.Zastosowana głowica to U205S (taka sama jak w Arii ).Posiada wbudowany stereofoniczny wzmacniacz o mocy 25 w,którego można używać bez włączania reszty magnetofonu (tj.silnik).Podzespoły wykorzystane w budowie Opusa to najczęściej krajowe,choć i tu zdarzają się też podzespoły firm zachodnich,zależnie od partii.
Magnetofon charakteryzuje się cichszą pracą układu mechanicznego,w porównaniu do Arii,oraz troszeczkę innym brzmieniem.Wbudowany wzmacniacz jest zrealizowany na tranzystorach,umożliwia on podłączenie kolumn o impedancji wyższej niż 4 ?,duża moc pozwoli wysterować kolumny wyższej klasy (np. ZG30C).Opusa można wykorzystać w 2 trybach-deck,oraz wraz z wbudowanym wzmacniaczem.
Wadą magnetofonów jest nadal napęd przenoszony przez gumowe kółko,które w niedbały sposób (wyłączanie tylko włącznikiem,a nie przełącznikiem prędkości) może się odkształcić,stwardnieć,co powoduje hałas mechaniki.
Także są też to trochę przekłamujące wskaźniki,które mogą pokazywać że taśmy nagrane na innych magnetofonach,są przesterowane.Nie należy się tym przejmować,można nagrywać taśmy,nawet gdy wskaźnik pokazuje +3 dB.
Był to magnetofon z najwyższym numerem z serii MS 2xxx.Nad nim królował już tylko "Koncert".Wyprodukowano ok. 450-500 sztuk.
Bardzo rzadko jest spotykana wersja Ms2426 "Opus LUX" wyposażona w 12-diodowy wskaźnik wysterowania.

Parametry techniczne :
Wymiary-545x370x180 mm
Prędkości-9,53 i 19,05 cm/s
Odchyły w prędkości -/+ 1 %
Pasmo przenoszenia,zależne od prędkości
9,53 - 40 - 16000 Hz
19,05 - 40 - 18500Hz
Wzmacniacz-2x25W przy 8 OHM.
Zasilanie-220~V 50-60 Hz
Pobór mocy-180 W (cały magnetofon)
160 W (sam wzmacniacz)
Waga-12,5 KG
Złącza
DIN 5-Gramofon piezo (tył magnetofonu)
DIN 5-Mikrofon (front)
DIN 5-Radio,gramofon magneto.,sygnał do wzmacniacz (tył)
DIN 5-Mikrofon średniorezystacyjny (tył)
DIN 5 Słuchawkowe (front)
2xWG 2 (wyjście kolumn) tył.

zygape1 
Zyga

Wysłany: Pon 24 Wrz, 2012 07:27   

Miałem ten magnetofon - wzmacniacz końcowy rewelacyjny, za to mechanizm to TRAGEDIA !!! Pracował jak głośno jak traktor, nie szło go naprawić. Ile nerwów i zdrowia człowiek stracił. Dlatego pozbyłem się magnetofonu czym prędzej. A tak na marginesie to w ZRK nigdy nie wytwarzali dobrych mechanizmów, precyzja i dokładność wykonania popozostawiała b. wiele do życzenia.

Majster87 
Monter Elektronik

Wysłany: Wto 25 Wrz, 2012 06:57   

zygape1 napisał/a:
A tak na marginesie to w ZRK nigdy nie wytwarzali dobrych mechanizmów, precyzja i dokładność wykonania popozostawiała b. wiele do życzenia.

Chyba nie wiesz co piszesz , nie możesz tak uogólniać , bo ZRK robiło świetne mechanizmy k-520.

zygape1 
Zyga

Wysłany: Wto 25 Wrz, 2012 08:59   

Majster87 napisał/a:
zygape1 napisał/a:
A tak na marginesie to w ZRK nigdy nie wytwarzali dobrych mechanizmów, precyzja i dokładność wykonania popozostawiała b. wiele do życzenia.

Chyba nie wiesz co piszesz , nie możesz tak uogólniać , bo ZRK robiło świetne mechanizmy k-520.

Wiem co piszę! Dyskutujemy tu o magnetofonach szpulowych, a mechanizm K 520 jest do magn. kasetowych i ten rzeczywiście był bardzo dobry. W swoim zyciu małem trzy magnetofony szpulowe rodem z ZRK (ZK 140T, M 2405S i MS2425 "Opus") i wiem czym to pachniało...

OldIndian 
Young Scout

Wysłany: Wto 25 Wrz, 2012 11:05   Re: MS2425-Opus

Killer1997CCC napisał/a:
...Produkowany od kwietnia 1982 do roku 1985...

...Wyprodukowano ok. 450-500 sztuk.

3 lata produkcji i tylko 500 szt? Coś się cyferki moim zdaniem pomyliły ;] Chyba że to odnośnie wersji z wysterowaniem na ledach to pardon. Jednak opis na to nie wskazuje.

nijaki 
Emerytowany ZOMOwiec

Wysłany: Sob 05 Sty, 2013 15:58   

zygape1 napisał/a:
Miałem ten magnetofon - wzmacniacz końcowy rewelacyjny, za to mechanizm to TRAGEDIA !!! Pracował jak głośno jak traktor, nie szło go naprawić. Ile nerwów i zdrowia człowiek stracił. Dlatego pozbyłem się magnetofonu czym prędzej. A tak na marginesie to w ZRK nigdy nie wytwarzali dobrych mechanizmów, precyzja i dokładność wykonania popozostawiała b. wiele do życzenia.

Co Ty opowiadasz za brednie.
Mam 2 szt. tego modelu:
- jednego jestem pierwszym i jedynym właścicielem
- drugi jest od znajomego czyli jestem jego drugim właścicielem.
Oba działają do dziś, zero problemów z mechaniką - głośno to pracowały 2405 - ale to trochę inna konstrukcja.

zygape1 
Zyga

Wysłany: Czw 24 Sty, 2013 08:18   

"Co Ty opowiadasz za brednie.
Mam 2 szt. tego modelu:
- jednego jestem pierwszym i jedynym właścicielem
- drugi jest od znajomego czyli jestem jego drugim właścicielem.
Oba działają do dziś, zero problemów z mechaniką - głośno to pracowały 2405 - ale to trochę inna konstrukcja."

To nie są brednie kolego !! Wiem co piszę i podtrzymuję swój wpis. Ale szczęsliwy jestem, że się go pozbyłem i to za dobre pieniądze...

Majster87 
Monter Elektronik

Wysłany: Czw 24 Sty, 2013 08:32   

Po 1 trefnym egzemplarzu nie można osądzać całej produkcji.

zygape1 
Zyga

Wysłany: Czw 24 Sty, 2013 11:45   

Majster87 napisał/a:
Po 1 trefnym egzemplarzu nie można osądzać całej produkcji.

A jednak znam parę osób które, narzekają na mechanikę tego modelu (głośna praca na 19 cm/s).
I bynajmniej, sam byłem wielkim fanem szpulowców... Tego modelu szczególnie bo miał b. dobrą końcówkę mocy i był niemal wszechstronny.

Odpowiedz do tematu