Strona Główna Unitra-Fan
Forum fanów zjednoczenia UNITRA

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Moja "dwudziestka"
Autor Wiadomość
geelo07 

Wysłany: Nie 29 Gru, 2013 12:23   Moja "dwudziestka"

Nabyłem niedawno tą najlepszą wersję pierwszej serii magnetofonów produkcji ZRK. Było na wstępie kilka drobnych usterek, jak głośno pracujący silnik czy zawieszający się wskaźnik wysterowania. Po ich usunięciu przyszedł czas na kalibrację - po wyregulowaniu magnetofon bardzo przyjemnie zaskoczył jakością zapisu, i to na "wyciuchanej" nieco głowicy. Dla eksperymentu zamontowałem mu dwa silniki na początek, pracujące non-stop. Może jeszcze coś spróbuję zmienić (po cichu mam ideę przerobić go na trójgłowicowca, ale na razie to "pieśń przyszłości")

tomi 

Wysłany: Nie 29 Gru, 2013 14:40   

Masz jakieś przemyślenia jakie rozwiązania elektroniczne i mechaniczne zastosować?

Twój_Koszmar
[Usunięty]

Wysłany: Nie 29 Gru, 2013 17:17   

VU wymień na pomarańczowe :)

CZARODZIEJ-C7 

Wysłany: Nie 29 Gru, 2013 19:39   

Jeśli ten drugi silnik zostanie w nim na stałe to zastosuj kawałek płytki drukowanej dla tego stabilizatora i kondensatora tak chociaż dla estetyki wykonania, te kilka "dziurek" to "wykroisz" nawet ze starej jakiejś płytki używanej

geelo07 

Wysłany: Pon 30 Gru, 2013 01:04   

tomi napisał/a:
Masz jakieś przemyślenia jakie rozwiązania elektroniczne i mechaniczne zastosować?

na pierwszy ogień pójdzie wzmacniacz słuchawkowy - tak jak w mojej "9-tce", będzie "zerżnięty" z Koncerta - nowa płytka drukowana razem z gniazdem i potencjometrem; tuta trzeba będzie jeszcze zrobić dodatkowy otwór na ów potencjometr; mam gdzieś zaprojektowaną płytkę, która zmieści się także w magnetofonach dwusilnikowych (pierwsza wersja jest za wysoka); spróbuję dopracować projekt tak, aby była uniwersalna i pasowała i do "7-mek" i do "9-tek" i tutaj mogliby skorzystać też inni (a jak ktoś by się podjął bardziej eleganckiego ich wykonania, to już byłoby całkiem dobrze)

[ Dodano: Pon 30 Gru, 2013 01:07 ]
Twój_Koszmar napisał/a:
VU wymień na pomarańczowe :)

raczej pozostanę przy tych, ale myślę nad dodatkowym ich doświetleniem "z zewnątrz", gdyż nagrywanie w nocy jest dosyć męczące - przyciemniana pleksa w dzień dodaje urody, ale w nocy zaciemnia wskazówki, mimo że są białe; w serii "9" poprawiono doświetlenie wskaźników poprzez dodatkowe żarówki nad nimi

[ Dodano: Pon 30 Gru, 2013 01:17 ]
CZARODZIEJ-C7 napisał/a:
Jeśli ten drugi silnik zostanie w nim na stałe to zastosuj kawałek płytki drukowanej dla tego stabilizatora i kondensatora tak chociaż dla estetyki wykonania, te kilka "dziurek" to "wykroisz" nawet ze starej jakiejś płytki używanej

co ja miałem zabawy z silnikami - pierwotnie jak był jeden, to "fabrycznie" jest on uruchamiany poprzez wciśnięcie któregokolwiek klawisza (z wyj. pauzy); dwa silniki oddzielnie napędzają koło zamachowe i zębatki "sterujące", więc w pierwszej wersji na stałe był włączony ten od koła, a dołączany ten drugi - tutaj autostop nie działał do końca, bo silnik za szybko zatrzymywał się; podłączyłem więc oba na stałe, ale chcąc podkręcić obroty tego od zębatek (aby szybciej przewijał), niechcący uszkodziłem układ stabilizacji obrotów silnika i trzeba go było usunąć całkiem; próbowałem podłączyć silnik bezpośrednio pod zasilanie lampek, ale wtedy przestawał działać RSD - napięcie spadało o ponad 2V (czuły ten RSD); podłączyłem więc z powrotem silnik tam gdzie był pierwotnie, z tym że wpiąłem ten stabilizator tak na próbę

tatapsychopata 
dłubacz-naprawiacz

Wysłany: Pon 30 Gru, 2013 08:58   

Rozwiązanie z uruchamianiem silnika przez klawisze uważam za niezbyt udane. To chyba jedyna "wada" serii 7. Silnik powinien pracować aby ustaliły mu się obroty. Dlatego lepiej chyba byłoby gdybyś pominął włączanie i dał oba silniki na stałe.

geelo07 

Wysłany: Pon 30 Gru, 2013 09:51   

tatapsychopata napisał/a:
dał oba silniki na stałe.
bo tak właśnie jest teraz (napisałem na wstępie - nie doczytałeś chyba)

[ Dodano: Pon 30 Gru, 2013 09:59 ]
jedną z ich "niewybaczalnych" wad jest bardzo wrażliwy na zwarcie stabilizator obrotów silnika - można go uszkodzić bardzo łatwo (co sam też zrobiłem niechcący); teraz do regulacji obrotów używam stroika do cewek
właśnie dziś to zrobiłem - dla przypomnienia - metoda prosta i skuteczna:
odmierzyć z jakiejś kasety, najlepiej "60-tki" albo i krótszej, 4,76 m taśmy (ja wyciągnąłem taśmę z kasety i na stole odmierzałem linijką po pół metra, znacząc kreskę długopisem) i zmierzyć czas przesuwu stoperem - ma być 100s; od punktu "0" zaznaczamy po 5cm w lewo i prawo i mamy tolerancję ok.1%

[ Dodano: Pon 30 Gru, 2013 10:06 ]
czy ktoś wie, ile było wersji "7-mki"?
wiem, że były 7008, 7010, 7011 no i 7020; były jeszcze inne?

[ Dodano: Pon 30 Gru, 2013 11:39 ]
można podłączyć wskaźnik przesterowań na stałe - w wersji fabrycznej działa tylko przy zapisie; należy w tym celu wylutować emiter tranzystora T6 BC158B z płyty głównej i przewodem bezpośrednio podłączyć go pod "+" zasilania 22V; ja podłączyłem pod 4-rty "górny"(czyli od ściany tylnej) kołek isostatu O/Z, licząc od lewej strony (czyli wg schematu kołek nr 15)

tatapsychopata 
dłubacz-naprawiacz

Wysłany: Pon 30 Gru, 2013 12:23   

geelo07 napisał/a:
dał oba silniki na stałe.
bo tak właśnie jest teraz (napisałem na wstępie - nie doczytałeś chyba)

No no, w sensie że raz na zawsze i na stałe. Doczytałem.
Stabilizatora nigdy nie udało mi się uszkodzić regulując, wielokrotnie zwierałem śrubokrętem PR-ka do masy, skutkiem są maksymalne obroty. Uszkodziłem stabilizator, owszem, zwierając przypadkowo wyjście do masy.

Wersja jest jeszcze 7012 i 7013, schemat w załączniku. Nigdy nie widziałem.

geelo07 

Wysłany: Pon 30 Gru, 2013 13:10   

Wersja jest jeszcze 7012 i 7013, schemat w załączniku. Nigdy nie widziałem.
rzeczywiście, też mam ten schemat

[ Dodano: Pon 30 Gru, 2013 13:20 ]
czyli było tak :
Podstawowy i wyjściowy to M7010 - sterowanie mechaniczne, DolbyNR, Fe, Cr i FeCr, RSD
"w dół", czyli wersja zubożona - M7008 - sterowanie mechan., CNRS-2, Fe, Cr
M7011 - tak, jak "10-tka", tylko CNRS-2 zamiast DolbyNR i brak RSD
M7012 - to taka "10-tka" z soft-touch'em, nie wiem czy było RSD
M7013 - tak jak "12-stka", tylko CNRS-2, zamiast DolbyNR
no i "full-wypas", czyli M7020 - wszystko to, co w "10-tce" + taśmy Metal

[ Dodano: Pon 30 Gru, 2013 13:24 ]
M7012 i M7013 to chyba tylko legenda - może miały być, ale nie weszły do produkcji

tomi 

Wysłany: Pon 30 Gru, 2013 13:39   

7011 ma RSD co widać na fotce http://obrazki.elektroda...._1309090501.jpg Na pcb też jest zamontowany UL1111

geelo07 

Wysłany: Pon 30 Gru, 2013 13:55   

tomi napisał/a:
7011 ma RSD co widać na fotce http://obrazki.elektroda...._1309090501.jpg Na pcb też jest zamontowany UL1111

"Twoje na wierzchu" - na wiadomym portalu była płyta główna od "11-stki" i jak pamiętam UL1111 był na niej; ale kontrolka z fotki jest od zapisu, a nie RSD (ta jest "na górze")

[ Dodano: Pon 30 Gru, 2013 13:56 ]
czyli uzupełniając M7011 to taka "10-tka" z CNRS-em zamiast DolbyNR

tomi 

Wysłany: Pon 30 Gru, 2013 14:01   

Być może trafił Ci się składak 7011 bo widziałem taki o którym mówisz, 7011 bez RDS.

geelo07 

Wysłany: Pon 30 Gru, 2013 14:16   

tomi napisał/a:
Być może trafił Ci się składak 7011 bo widziałem taki o którym mówisz, 7011 bez RDS.

wspominana przeze mnie płyta główna długi czas "wisiała" wiadomo gdzie, a nie kupiłem jej bo szukałem takich z modułami Dolby, a nie CNRS i pamiętam, że był tam scalak 1111; od jakiego konkretnie typu decka - teraz trudno ustalić (chyba, że ktoś zamienił moduły rs)

[ Dodano: Wto 31 Gru, 2013 08:41 ]
aktualnie jest "11-stka" w ofercie - cena to kwestia dyskusyjna, ale deck prezentuje się ładnie:
http://allegro.pl/deck-un...3838221220.html

[ Dodano: Wto 31 Gru, 2013 08:41 ]
i ma RDS

[ Dodano: Wto 31 Gru, 2013 08:45 ]
jest i "10-tka" w wersji eksportowej, trochę sfatygowana; ciekawe są te czerwone wlepki przy klawiszach - jeżeli to czerwony plastik, można by to ładnie podświetlić (chyba, że ktoś to pomalował farbą, podobnie jak górną pokrywę - masakra jakaś normalnie!!!)

[ Dodano: Wto 31 Gru, 2013 08:46 ]
http://allegro.pl/strato-...3841482596.html

[ Dodano: Śro 02 Gru, 2015 07:47 ]
Witam po dłuższej przerwie i odświeżam temat - właśnie przerobiłem swoją "dwudziestkę" na wersję trójgłowicową i zaimplementowałem mu Dolby HXPro pozyskane z MDS506. Magnetofon na razie przechodzi testy odsłuchowe, ale generalnie może być, choć szału nie ma.

tomi 

Wysłany: Śro 02 Gru, 2015 12:43   

Czekamy na foty.

PS.
Gdzie byłeś jak Ciebie nie było?

geelo07 

Wysłany: Czw 03 Gru, 2015 08:27   

Wrzucam fotki, ale niezbyt dobrej jakości, bo aparat omówił mi posłuszeństwa. Niestety pojawił się problem - HXPro nie daje się poprawnie ustawić dla wszystkich rodzajów taśm. Jak zestroję cewkami dla Fe, to dla Cr i Me sygnał jest "przesterowany", czyli "chrypi". Jak ustawię dla Cr, to dla Fe "nie ma góry". Kręcenie potencjometrami nic nie daje.
Pytanie: CZY KTOŚ WIE JAK SIĘ REGULUJE TO "USTROJSTWO"?

hurricanes 

Wysłany: Czw 03 Gru, 2015 08:49   

geelo07 napisał/a:
Jak zestroję cewkami dla Fe, to dla Cr i Me sygnał jest "przesterowany", czyli "chrypi". Jak ustawię dla Cr, to dla Fe "nie ma góry". Kręcenie potencjometrami nic nie daje.
Pytanie: CZY KTOŚ WIE JAK SIĘ REGULUJE TO "USTROJSTWO"?

Na chłopski rozum, może warto podwoić potroić owe cewki i wpiąć w przełączniki rodzaju taśmy, skorygować ustawienia co do rodzaju i może pójdzie.
W serwisówce magnetofonu diory nic nie ma jak to tam jest realizowane lub w datasheetach modułu lub układów znajdujących się w tym HXpro?

geelo07 

Wysłany: Czw 03 Gru, 2015 08:57   

Właśnie sprawdziłem - w "506" zasilanie generatora ppik jest takie samo dla wszystkich trzech rodzajów taśm!!!! Napięcie zasilania to niecałe 8V zaś na głowicy kasującej jest 33V (sprawdzałem w trybie Pausa/rec) W moim decku rośnie się w zależności od trybu pracy Fe - Cr - Me. Jakim cudem "506" kasuje wszystkie taśmy równo dobrze????
Czyli - na "chłopski rozum" - całe sterowanie jest w module HXPro? Ale dlaczego nie zmienia się wartość napięcia na głowicy kasującej?

[ Dodano: Czw 03 Gru, 2015 09:08 ]
tomi napisał/a:
Czekamy na foty.

PS.
Gdzie byłeś jak Ciebie nie było?

Z tego co pamiętam, to były "drobne kłopoty" z tym forum. A po za tym to szanowna moderacja mogłaby poprawić te "dziwne" litery, które pojawiły się po "przeprowadzce" w tytułach i podtytułach. Chyba jest możliwy z waszej strony tryb edycji. Pozdrawiam "naczialstwo" :)

[ Dodano: Czw 03 Gru, 2015 09:16 ]
I następna ciekawostka - w trybie pracy Fe "dwudziestka" kasuje nawet taśmy metal - NIC Z TEGO NIE ROZUMIEM !!!

[ Dodano: Czw 03 Gru, 2015 09:44 ]
PANOWIE.... CHYBA DOSZEDŁEM... ALE TO ZAJ...ŚCIE CHODZIIIIIIII...
NORMALNIE PRAKTYCZNIE NIE SŁYCHAĆ RÓŻNICY TAPE/SOURCE (TDK SA)
ależ to było proste - wywaliłem sterowanie napięciowe generatora ppik, czyli idzie na "maksa", tak jak dla trybu Me; ale sprytne to ustrojstwo - skąd ono wie jak to policzyć, żeby było dobrze...;
i wróciła regulacja pr-kami

hurricanes 

Wysłany: Czw 03 Gru, 2015 09:56   

geelo07 napisał/a:
Z tego co pamiętam, to były "drobne kłopoty" z tym forum. A po za tym to szanowna moderacja mogłaby poprawić te "dziwne" litery, które pojawiły się po "przeprowadzce" w tytułach i podtytułach. Chyba jest możliwy z waszej strony tryb edycji. Pozdrawiam "naczialstwo" :)

A kto to teraz pamięta, jakiś czas forum nie było, Volt miał kłopoty z odzyskaniem bazy. Pomogła konkurencja.

geelo07 

Wysłany: Czw 03 Gru, 2015 10:10   

A więc po kolei - najpierw stroimy dla trybu Me cewkami i pr-kami, następnie Cr pr-ką i Fe także pr-ką. Słuchamy i korygujemy wg tej samej kolejności aż do skutku. Trzeba mieć dużo cierpliwości do tego. Muszę kupić jakąś kasetę Me, ale ceny kosmiczne. Tymczasowo będzie Sony Metal XR.

tomi 

Wysłany: Czw 03 Gru, 2015 10:20   

Dolby C jeszcze nie zmontowałeś ??

geelo07 

Wysłany: Czw 03 Gru, 2015 10:31   

tomi napisał/a:
Dolby C jeszcze nie zmontowałeś ??
Jeszcze nie - nie miałem na to czasu. Teraz dopiero wziąłem się za zaległe "majsterkowanie" ("dwudziestka" czekała dwa lata na swoją kolej).

[ Dodano: Pią 04 Gru, 2015 12:11 ]
A teraz garść spostrzeżeń i porad, jakby ktoś chciał zrobić to samo.
1) Pomny błędów popełnionych przy pierwszej przeróbce (M9109) teraz poprowadziłem to nieco inaczej. Nie "cudowałem" i nie dokładałem żadnych "obcych układów" poza dwoma dodatkowymi modułami Dolby, przykręconymi do płyty główne za pomocą dystansów (dokładnie to przykręcone są wąskie płytki, do których wlutowałem moduły; umiejscowiłem je po obu stronach wzmacniacza odczytu). Resztę elektroniki zacząłem modyfikować "od tyłu", czyli najpierw utworzyłem tor monitora - oddzieliłem wskaźniki wysterowania wraz ze wzmacniaczem słuchawkowym, wskaźnikiem przesterowań oraz wyjściem liniowym i podłączyłem to wszystko pod przełącznik żródło/taśma, w który to przeinaczył się klawisz "mute" (wymieniłem isostat jednosekcyjny na dwusekcyjny, żeby można było zamontować diody sygnalizujące tryb pracy: wciśnięty - taśma, wyciśnięty - wejście).
2) Krok kolejny to podłączenie modułów Dolby we właściwe miejsca i tryby pracy - stare pozostały w torze zapisu. Idąc za ciosem wejście liniowe podłączyłem bezpośrednio pod potencjometr poziomu zapisu (R27 z 470k zamieniłem na 4,7k w celu podniesienia czułości)
3) Podłączenie głowicy odczytującej pozostało na "starym miejscu", zaś podłączenie zapisującej musiałem oddalić (sygnał przechodził przez masę) - znajduje się tuż za wzmacniaczem mikrofonowym, w prawym dolnym rogu patrząc z góry). Do głowicy zapisującej potrzebne są dłuższe przewody, bo z mechanizmu wychodzą po lewej stronie.
Ogólnie - M70... dość łatwo poddał się tej przeróbce. W większości wystarczyło wylutować łączówki, a ścieżek do przecięcia pozostało niewiele.

[ Dodano: Pią 04 Gru, 2015 13:21 ]
Moja "dwudziestka" teraz się powinna nazywać
STEREO CASSETTE DECK M7020 mkII 3HEAD SYSTEM Dolby HXPro

ciekaw jestem czy ktoś z dawnej załogi ZRK z działu magnetofonów lub biura konstrukcyjnego jeszcze żyje...

Egzorcist 
psychopata

Wysłany: Pią 04 Gru, 2015 13:26   

geelo07 napisał/a:
ciekaw jestem czy ktoś z dawnej załogi ZRK z działu magnetofonów lub biura konstrukcyjnego jeszcze żyje...

skoro żyją jeszcze byli kierownicy diory, konstruktorzy tonsila - to i z zrk by się kogoś znalazło;)

SanJose 

Wysłany: Pon 07 Gru, 2015 16:08   

Ja bym chętnie zobaczył K520 Auto Reverse :)
Tu trzeba by było cały mechanizm przekonstruować, na pewno dodać drugie koło zamachowe, dźwignię z zębatkami które odwracają bieg itp. No i głowica dwukierunkowa.

kaf 
Analogowiec

Wysłany: Wto 08 Gru, 2015 08:11   

Cytat:

Szpulowy :P

geelo07 

Wysłany: Wto 08 Gru, 2015 09:54   

SanJose napisał/a:
Tu trzeba by było cały mechanizm przekonstruować, na pewno dodać drugie koło zamachowe, dźwignię z zębatkami które odwracają bieg itp. No i głowica dwukierunkowa.

Moim zdaniem to zbytek, a poza tym nie do wykonania; mój następny cel to poprawienie mojego pierwszego trójgłowicowca, oraz podobna przeróbka M9010 na 3Head Dolby B/C HXPro (właśnie pracuję nad płytami głównymi na dołożeniu taśm Metal; płyty kiedyś kupiłem, więc na razie przeróbka "na sucho", później sprawdzenie czy pracują i do dzieła).
Do "dwudziestki" wrzuciłem wzmacniacz słuchawkowy zaaplikowany z Koncerta łącznie z potencjometrem regulacji głośności (tak jak w M9...);
odnośnie strojenia HXPro to trzeba uważać, żeby go "nie przeciągnąć", bo będą basy chrypiały (czyli za bardzo będzie podkręcona "góra").
Generalnie deck jest teraz "na hamowni", czyli przechodzi testy odsłuchowe - fajnie się nagrywa z winyli, bo poprzednio były problemy z wysokimi tonami a teraz jest o.k.; w sumie to dobry wynalazek to HXPro, szkoda że ZRK o tym nie pomyślały, bo w sumie taki deck to banał, skoro mi się udało zrobić to w warunkach domowych.

[ Dodano: Wto 08 Gru, 2015 10:01 ]
A TERAZ PYTANIE ZA 100 PUNKTÓW - GDZIE MOŻNA KUPIĆ TAKIE PRZEWODY JAKIMI OKABLOWYWANE BYŁY PRODUKTY UNITRY, W SZCZEGÓLNOŚCI CIENKA DWUŻYŁOWA EKRANOWANA LINKA (TAKIE JAK DO PODŁĄCZANIA GŁOWIC) ???
(w dwudziestce do łączenia wykorzystałem przewody wylutowane z płyty głównej MDS502)

adam313890 
Serwisant Konstruktor

Wysłany: Wto 08 Gru, 2015 10:11   

http://www.speckable.pl/p...0,25-szary.html
2x0.25 nie sugeruj się zdjęciem.

druga firma
http://www.bankkabli.pl/p...0v-0034402.html

[ Dodano: Wto 08 Gru, 2015 10:13 ]
Gdybym znalazł może w swoich zapasach dam znać jak będę w świdniku to jakoś się w LBN zgadamy.

geelo07 

Wysłany: Wto 08 Gru, 2015 11:34   

Przeprowadziłem testy: taśma żelazowa - Basf Ferro Ekstra 90, chromowa - Basf Reference Maxima TPII i metalowa -Sony Metal XR60; Powiem tak - praktycznie nie słychać różnicy i nawet na zwykłym żelazie Basfa chodzi na prawdę super; żeby tak dało się wyzwać na "pojedynek" jakiegoś Pionnera lub Technicsa...

hurricanes 

Wysłany: Wto 08 Gru, 2015 12:45   

Pioneera jeszcze nie mam, ale niebawem będzie najwyższy model, natomiast szmetnicsa posiadam, tez najwyższy model, problem jak zawsze - odległość.

tomi 

Wysłany: Wto 08 Gru, 2015 13:32   

hurricanes napisał/a:
natomiast szmetnicsa posiadam, tez najwyższy model
Masz RSB100?

hurricanes 

Wysłany: Wto 08 Gru, 2015 13:45   

Nie rób sobie jaj nie stać mnie mam masówkowo najwyższy, 965. Choc na 900 też bym sie skusił.

ps. Europa zach. Ameryki obie to nie problem, można kupić, ale na Japonię się boję - tam literek czy znaków nawet nie znam.
Ostatnio zmieniony przez hurricanes Wto 08 Gru, 2015 13:46, w całości zmieniany 1 raz  

lucjan 

Wysłany: Wto 08 Gru, 2015 14:02   

hurricanes napisał/a:
na Japonię się boję - tam literek czy znaków nawet nie znam

あなたは日本語が話せないのですか?

tomi 

Wysłany: Wto 08 Gru, 2015 14:54   

hurricanes napisał/a:
ale na Japonię się boję - tam literek czy znaków nawet nie znam.
Moja córcia może Ci pomóc, już 3 lata uczy się japońskiego.

geelo07 

Wysłany: Sob 02 Sty, 2016 14:19   

teraz tutaj

Majster87 
Monter Elektronik

Wysłany: Nie 01 Sty, 2017 16:02   

Przeraża mnie ta ilość przewodów , może jakiś ekran do elektroniki by się przydał czy coś w tym stylu :)

geelo07 

Wysłany: Nie 01 Sty, 2017 21:52   

Majster87 napisał/a:
Przeraża mnie ta ilość przewodów , może jakiś ekran do elektroniki by się przydał czy coś w tym stylu :)

nie dało się inaczej - przecinałem ścieżki i wstawiałem dodatkowe moduły; trzeba by zaprojektować płytę główną od nowa

Odpowiedz do tematu