Strona Główna Unitra-Fan
Forum fanów zjednoczenia UNITRA

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Modyfikacja Bolero 200
Autor Wiadomość
adam313890 
Serwisant Konstruktor

Wysłany: Nie 26 Sie, 2018 10:55   

Wg mnie tak szczerze dobrą kopułką jest gdwk7/50. I wizualnie i brzmieniowo. Pomimo poliamidu brzmi poprawnie (o starszych piankowych nie powiem bo one były jeszcze fajniej grające). a przy dobrym filtrze jest na prawdę przyjemna.

Ale czemu nikt jeszcze tam tytanowej membrany nie wstawił, przecież to był by super tweeter wtedy na klasę światową bo membrana była by lżejsza o połowę od normalnej. może skuteczność była by na poziomie 91db ale częstotliwość mogła by dojść wg wyliczeń nawet do 30kHz.

allure09 
streszczacz esbekowy

Wysłany: Nie 26 Sie, 2018 19:03   

@adam

GDWK 7/50 nadaje się tylko do konstrukcji 3 drożnych, rekomendowany podział dla niego to....... 7kHz. A częstotliwość rezonansowa to 2.4kHz !
W dzisiejszych czasach to kryminał, gdzie większość budżetowych, powtarzam - budżetowych tweeterów ma cz. rezon. nie większe niż 800Hz a filtrem 12db/okt mogą być cięte spokojnie przy 2Khz a nawet niżej.

Najniżej z wysokich Tonsila da się ciąć 11/100, bo w okolicy 2,5kHz przy filtrze 12db/okt ale patrząc na jego pasmo przenoszenia to w okolicy 10kHz robi się niefajny rezonans - i właśnie to jest to co kuleje w brzmieniu, bo on jest odpowiedzialny za to, że szeleszczą i "sypią piaskiem". Gdyby ten rezonans zaczynał się powyżej 13 lub 15kHz to tego byśmy nawet nie usłyszeli. Proszę zobaczcie :

Eryk S Concept pisał kiedyś o 9/80 i nieprzyjemnym "piku" gdzieś na 8kHz i tu pomiar jednego z DIY-owców to potwierdza przy pomiarach w budowie monitorów :

damian3416 
Naprawiator

Wysłany: Nie 26 Sie, 2018 19:33   

Tak drobna membranka jak jest w 7/50 nie jest w stanie uzyskać niskiego rezonansu, musiałaby byc miękko zawieszona.

allure09 
streszczacz esbekowy

Wysłany: Nie 26 Sie, 2018 19:34   

Na koniec naszła mnie pewna myśl. Gdyby człowiek posiadał sprzęt i wiedzę na ten temat, to wziąłby na warsztat Bolero 200, zrobił pomiary, nowy podział dla średniego i wysokiego, wsadził tytanowego Seas'a 27TBFCG i gwarantuje, że kolumny po pierwsze - zmieniają charakter brzmienia, a po drugie - zaczynają grać jak kolumny za co najmniej 3 tysiące. Tak samo gdyby wsadzić tam jakikolwiek inny wysoki renomowanego producenta.
Projekt tuningowy Eryk S Concept jest ciekawy, co prawda nie słyszałem tych kolumn ale.....po prostu nie ufam kopułkom Tonsila.

dajducz 

Wysłany: Pon 27 Sie, 2018 10:20   

Czy wiadmo jakie dokladnie zmiany są zastosowane w bolero Eryk S Concept ?

hurricanes 

Wysłany: Pon 27 Sie, 2018 10:59   

Nie.

winniczek34 

Wysłany: Wto 28 Sie, 2018 20:08   

hurricanes napisał/a:
Nie.

Precyzyjna odpowiedź ;)

Dwa słowa co do wysokich, jako osoba słysząca dobrze do 17kHz do wszelakich swoich DIY, albo tam gdzie coś przerabiam używam 10/80/T, z prostym filtrem typu T. Wg mnie, oraz paru osób, którym słoń na ucho nie nadepnął gra co całkiem znośnie, żeby niepowiedzieć przyzwoicie. Wcześniej gimnastykowałem się dość sporo z 10/80/19 i 10/80/7.

hurricanes 

Wysłany: Wto 28 Sie, 2018 20:17   

winniczek34 napisał/a:
hurricanes napisał/a:
Nie.

Precyzyjna odpowiedź ;)

Wiesz, wziąłem kilka papierków i dyskutowaliśmy, rzucił kilka propozycji luźnych ale stricte rozwiązania nie. Ja tam to szanuje, stracił czas na zabawy, pomiary, to jego "know how". Oprócz zwrotki zmieniał wygłuszenie oraz jego ilość oraz resory dolne w GDN 20, wyjaśniał czemu. Nie zapytałem kot mu to robił aczkolwiek podejrzewam.

Generalnie to co wymieniłeś wyżej ok, nic ciekawszego nie napiszę, bo wszystko w temacie zostało już powiedziane. Dopowiem tylko że strasznie napięta char-ka jest w oryginalnych bolero.

allure09 
streszczacz esbekowy

Wysłany: Wto 28 Sie, 2018 21:04   

Generalnie uważam, że te zmiany, które wprowadził sprawiły, że fabryczne Bolero 200 wysiadają, przyznam to bez odsłuchu bo Eryk ma wiedzę i jest w temacie kuty na cztery nogi.
Jednak gdybym posiadał jego warsztat i wiedzę, to cały projekt zacząłbym od wymiany wysokich na coś pokroju DSM 25 FFL lub wyżej i wtedy rozpoczął zabawę. Poniekąd jednak go rozumiem, bo chciał zminimalizować koszty i udowodnić, że z fabrycznej "gliny" uda mu się wyrzeźbić coś przyzwoitego.
Jezeli chciało mu się tak bawić z Bolero to uważam, że ma dość duży szacunek i sentyment do firmy Tonsil i bardzo to podziwiam i szanuje, bo gość obraca się w produkcji sprzętu za tak duże pieniądze i zbudowanych na tak wysokiej klasy przetwornikach , że zwyczajnie mógłby wyśmiać i olać cały Tonsil. A tak to pokazał klasę.

adam313890 
Serwisant Konstruktor

Wysłany: Wto 28 Sie, 2018 22:18   

Co do wysokich nie trzeba sięgać aż tak głęboko w portfel by nabyć dobre głośniki. Ostatnio w swoich konstrukcjach stosuję DT109 Monacor'a i jestem nad wyraz zadowolony. Jedwab pokryty tytanem, przy niewielkiej cenie robi taka robotę że wyrywa słuchacza z butów razem z skarpetami, super dokładność i w ogóle, Tylko większości się nie spodoba że podział 2k2Hz 12dB/okt bo przecież to dość wysoko. Tak. Ja go mam z głośnikami niskośrednio-tonowymi przy dobranym podziale 12dB/okt niski 18dB/okt wysoki dla 2Khz i jest świetnie. Ciekawe jak by zagrały B z takim wysokim.

hurricanes 

Wysłany: Śro 29 Sie, 2018 04:40   

Te całe elaboraty nt. wysokich są........niepotrzebne.
Te niespodzianki Eryka rozwaliły system. A wysokich tam niet.

allure09 
streszczacz esbekowy

Wysłany: Śro 29 Sie, 2018 07:48   

To tylko luźne dywagacje i trzeźwe spojrzenie na sprawę

adam313890 
Serwisant Konstruktor

Wysłany: Śro 29 Sie, 2018 08:29   

Zwrotnica też jest bardoz ważna - jej fazowość, nachylenie, odpowiedź impulsowa i tak dalej. Ja zauważyłem ze wysoki gra znacznie lepiej gdi nie ma rezystancji po drodze szeregowych a jeżeli ma jakieś szeregowe to musi mieć coś co będzie go obciążać (tak wygaszanie drgań - szybsze wygaszanie rezonansów). Gdy stosowałem tłumik na jednym rezystorze głośnik tracił najwyższe wysokie i szczegóły. Gdy zostawiłem cięcie 5Khz 6dB (czyli jeden kond) może sie wydawać co to za machlojka, otóż nie, wysoki zaczął się zachowywać znacznie lepiej. Wiadome jest że się wybijał przed szereg bo dostał dodatkowe 3dB ale jego specyfika grania się poprawiała. Trzeba dbać o to by wysoki miał mała rezystancję w gałęzi jak najmniejszą.
Teraz jak projektuję zwrotnice i wprowadzam tłumik to taki który obciąża głośnik i korzysta z siły elektromotorycznej produkowanej przez niego ;) Dlatego do wysokich daję zwrotke 18dB i na głośniku dodaję rezystancję 33Ohm równoległą do niego. Trzeba pamiętać jednak ze nie do każdego głośnika ona pasuje i czasem trzeba trochę inaczej to rozwiązać ale nie będę się spowiadał, nie chce za dużo zdradzać

allure09,
Pamiętasz jak Tobie ZWR do zg25 projektowałem? Też była prosta ale zawierała pewne smaczki ;)

allure09 
streszczacz esbekowy

Wysłany: Śro 29 Sie, 2018 08:59   

Pamiętam Adam , był zmieniony podział, góra i średnie bardziej się ujawniły

Odpowiedz do tematu