Strona Główna Unitra-Fan
Forum fanów zjednoczenia UNITRA

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Milczące radio fagot
Autor Wiadomość
patryk17 

Wysłany: Pon 02 Mar, 2015 09:24   Milczące radio fagot

Witam mam problem z radiem fagot znalazłem je na strychu. Po włączeniu zaświeca się podświetlenie skali lecz każdy z zakresów fal milczy. Gdy przekręcę pokrętło głosu na maximum słychać ciche buczenie. O co może chodzić ?

000andrzej 

Wysłany: Pon 02 Mar, 2015 22:07   

Ciche buczenie to brak odpowiedniej filtracji. Ale to nie jest powodem. Trzeba sprawdzić napięcia na poszczególnych lampach i powinno wyjść gdzie problem. Jeśli się na tym nie znasz to nie grzeb, bo możesz stracić zdrowie, nie mówiąc o życiu.
Ostatnio zmieniony przez 000andrzej Pon 02 Mar, 2015 22:08, w całości zmieniany 1 raz  

patryk17 

Wysłany: Sob 07 Mar, 2015 19:02   

Problem rozwiązałem okazało się że przyciski do wyboru zakresu fal były brudne. Po wyczyszczeniu wszystko jest ok. Mam jeszcze jeden mały problem. Radio gra stosunkowo cicho. Nie jakoś przesadnie cicho ale dla mnie to dziwne.Oraz ma trochę słabe basy . Mam radio beskid i na daniu na maximum gra dużo głośniej ale może to już taki jego urok ? Przecież to radio jest na tranzystorach jeden z pierwszych odbiorników tranzystorowych unitry. Zaglądałem do niego i żadnych lamp tam nie ma :)

000andrzej 

Wysłany: Sob 07 Mar, 2015 22:11   

No to mnie się coś pomyliło z tymi lampami. Masz tam tranzystory germanowe. Z tego co pamiętam, prawdopodobnie będą kondensatory takie czerwone. Wyjątkowo mało trwałe. A że mają pół wieku za sobą - tu bym skierował swoje podejrzenia. Szczególnie te od sprzężeń między poszczególnymi stopniami oraz w sprzężeniach zwrotnych.
Ale trzeba by to jeszcze pomierzyć. Poza tym tranzystory germanowe nie były specjalnie trwałe, więc łatwo je było uszkodzić. Końcówki na AC180/191 ginęły same od siebie jak były źle ustawione.

Odpowiedz do tematu