Strona Główna Unitra-Fan
Forum fanów zjednoczenia UNITRA

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
M9109 w wersji trójgł‚owicowej
Autor Wiadomość
geelo07 

Wysłany: Śro 02 Sty, 2013 14:21   M9109 w wersji trójgł‚owicowej

Witam wszystkich forumowiczów i miłośników sprzętu Unitry. Słysząc zewsząd, jaka ta Unitra była "cienka", postanowiłem spróbować nieco "podciągnąć" jeden z jej wyrobów - decka M9109 ZRK (taki był "pod ręką"; mam jeszcze "10"). Podstawowa ingerencja w fabryczny produkt to zmiana toru fonicznego na układ trójgłowicowy. Do tego na dokładkę - regulacja "bias level" z płyty czołowej, dołożenie obsługi taśm Metal oraz wstawienie lepszego wzmacniacza słuchawkowego (taki jak w Koncercie). Z czasem doszedł jeszcze system DNL, a w planach jest HX-PRO.
Projekt wydawał się "prosty jak bajka", ale w rzeczywistości po drodze pojawiało się mnóstwo problemów. Pierwszym była nieudana próba wykorzystania orginalnego wzm. odczytu + dołożenie drugiej pary modułów Dolby. Po uruchomieniu przy odczycie było o.k., natomiast przy nagrywaniu i jednoczesnym podsłuchu pojawiały się niekontrolowane piski i przesłuchy. Jedynym wyjściem było wstawienie oddzielnej "zbiorczej" płytki zawierającej wzm. odczytu (odcięta część płytki o/z z MDS442 i niewielka modyfikacja układu elektrycznego) oraz dołożyć porządny tor monitora (łącznie z dopasowaniem układu wskaźników wysterowania). Po uruchomieniu efekt był zadowalający, jednakże pojawił się kolejny problem - przy zapisie i włączeniu klawicza Me podczas podsłuchu nagrywanego sygnału pojawiał się dodatkowy szum, który praktycznie wyłączał Dolby (na zacisku sterującym nieco podskakiwało napięcie - można było normalnie zgłupieć). Powstawiałem dławiki w zasilanie gdzie się dało + pułapki "bias-trap" w tor odczytu. Szum trochę osłabł, ale dalej był, a jego żródłem była głowica kasująca, która niemiłosiernie "siała" zakłócenia. Próba jej zaekranowania niewiele dała. Wcześniej popełniłem mały błąd - w modułach Dolby toru odczytu całkowicie usunąłem filtry MPX (w celu poszerzenia pasma) i wszystko wariowało - trzeba było wpiąć je ponownie w obwód (jednakże w pozycji "wył"). Wstawiłem głowicę kasująca dwuszczelinową ZRK i problem dodatkowych szumów zniknął. "Bias level" to już prosta sprawa - zamiast potencjometru "rec. bal" wstawiony potencjometr 2x4,7k włączony w szereg z pr-kami do regulacji p.p. Ślepym zaułkiem było wstawienie "bias-trapów"na wyjście wzm. zapisu - decki ZRK pracują bez nich (ich wstawienie powoduje wzrost wartości napięcia pp i trzeba zmieniać pr-ki - za dużo zabawy, a efekt praktycznie żaden).

[ Dodano: Sro 02 Sty, 2013 14:31 ]
Potencjometr "rec level" został zamieniony na współosiowy (jak w serii M7.../8...)
Kolejny problem to tor monitora. W układzie zapisu wykorzystałem fabryczny pierwszy stopień wzmocnienia (przed układem Dolby) przełączony na stałe na zapis - pozwoliło mi to poprzez odpowiednie dobranie rezystora w sprzężeniu zwrotnym - 1M - na uzyskanie odpowiedniej czułości wejścia, tak aby i z ciszej nagranych winyli uzyskać odpowiedni poziom sygnału. Stopień wejściowy monitora ściągnięty z Koncerta, a cały układ musiałem połączyć tak, aby przełącznik źródło/taśma nie wpływał na poziom sygnału doprowadzanego do wejścia Dolby NR.

[ Dodano: Sro 02 Sty, 2013 14:34 ]
W monitorze wykorzystałem orginalny układ elektryczny sterowania wskaźnikami poziomu.

[ Dodano: Sro 02 Sty, 2013 14:37 ]
Resztę będę dopisywał sukcesywnie.

tatapsychopata 
dłubacz-naprawiacz

Wysłany: Śro 02 Sty, 2013 16:12   

Zrobiłeś to co ja planowałem ale nie zdążyłem... Ja z kolei zrobiłem to co Ty masz w planach, tzn. HX-PRO. Jakby tak wziąć nasze dwa magnetofony i połączyć je w jeden to wyszłaby maszyna o kosmicznych parametrach a o licencję produkcji biłyby się wszystkie koncerny światowe... ;-D

Kolejny dowód na to że seria M ma ogromne możliwości rozbudowy.

Dasz więcej zdjęć? I w większej rozdzielczości?

adam313890 
Serwisant Konstruktor

Wysłany: Śro 02 Sty, 2013 21:11   

A ja bym dodał to co ja do swojego planowałem - optyczna stabilizacja prędkości przesuwu taśmy. Niestety mój układ trochę słabo działał, ale co to za problem zrobić jeszcze raz o lepszych parametrach. Miałem na kole zamachowym naklejone srebrne i czarne paski. Miał tam pracować transoptor odbiciowy i łapać impulsy w koła zamachowego. Kiedyś spróbuję to ponownie uruchomić.

geelo07 

Wysłany: Śro 02 Sty, 2013 21:51   

tatapsychopata napisał/a:
Zrobiłeś to co ja planowałem ale nie zdążyłem... Ja z kolei zrobiłem to co Ty masz w planach, tzn. HX-PRO. Jakby tak wziąć nasze dwa magnetofony i połączyć je w jeden to wyszłaby maszyna o kosmicznych parametrach a o licencję produkcji biłyby się wszystkie koncerny światowe... ;-D

Dasz więcej zdjęć? I w większej rozdzielczości?

Pewnie ze względów oszczędnościowych ZRK nie wypuściły żadnej "9" z obsługą taśm Me - głównie chodziło o lepszą i zarazem droższą głowicę, np. Alpsa; dziwi mnie to trochę, bo Diora seryjnie montowała te głowice w swoich magnetofonach; deck ZRK miałby wtedy "full wypas", jeżeli chodzi o możliwości zapisu na wszystkich 4-ech typach taśm
co do zdjęć - lepszej rozdzielczości nie mam - ta wydaje mi się wystarczająca

[ Dodano: Sro 02 Sty, 2013 21:58 ]
adam313890 napisał/a:
A ja bym dodał to co ja do swojego planowałem - optyczna stabilizacja prędkości przesuwu taśmy. Niestety mój układ trochę słabo działał, ale co to za problem zrobić jeszcze raz o lepszych parametrach. Miałem na kole zamachowym naklejone srebrne i czarne paski. Miał tam pracować transoptor odbiciowy i łapać impulsy w koła zamachowego. Kiedyś spróbuję to ponownie uruchomić.

moim zdaniem niewiele by to dało - ZRK opracowały udany mechanizm z dużym kołem zamachowym (u Diory, np. w serii 50.../70... to jest "kółeczko" - wstyd poprostu, że coś takiego wypuścili; w "szufladach" jest niewiele większe), które dosyć dobrze stabilizowało obroty; wystarczy dobry silnik i więcej nie potrzeba; może w przyszłości dołożę drugi napęd tak, aby główny był tylko od przesuwu (tak jak w M9115)

adam313890 
Serwisant Konstruktor

Wysłany: Śro 02 Sty, 2013 22:00   

Jak to nie wypuściły. A 9201 (albo 9201A) miał metal. Co prawda 2 kasetowy magnetofon ale miał. Ale się zgodzę czego w innych kaseciakach nie było metalu. Zasługują na to wszystkie M9XXX.

[ Dodano: Sro 02 Sty, 2013 22:04 ]
tatapsychopata napisał/a:

M to skrót od "mobilna" w znaczeniu ?zdolny do sprawnego, elastycznego działania?
lub jako "modyfikowalny"

geelo07 

Wysłany: Śro 02 Sty, 2013 22:07   

adam313890 napisał/a:
Jak to nie wypuściły. A 9201 (albo 9201A) miał metal. Co prawda 2 kasetowy magnetofon ale miał. Ale się zgodzę czego w innych kaseciakach nie było metalu. Zasługują na to wszystkie M9XXX.

rzeczywiście - zapomniałem o tym decku, a mam go też "na stanie"; z tym, że Alpsa w nim fabrycznie nie było; w M9201 zmnieniono nieco układ elektryczny wzmacniacza zapis względem poprzedniej wersji stosowanej w seriach M 3/7/8 i 9; nie obsługiwał on jednak taśm FeCr - tylko typ I, II i IV
Ostatnio zmieniony przez geelo07 Śro 02 Sty, 2013 22:07, w całości zmieniany 1 raz  

adam313890 
Serwisant Konstruktor

Wysłany: Śro 02 Sty, 2013 22:14   

Dokładnie Metal włączał się za pośrednictwem naciśnięcia obu klawiszy fe i cr. A m9201A i ten też miał metal tak patrzę na zdjęcia.
Ostatnio zmieniony przez adam313890 Śro 02 Sty, 2013 22:15, w całości zmieniany 1 raz  

geelo07 

Wysłany: Śro 02 Sty, 2013 22:24   

Uzupełniając jeszcze część dotyczącą gen.ppik muszę wspomnieć o tym, że w układzie sterującym jego zasilaniem wstawiłem pr-ki służące do precyzyjnej regulacji wartości podkładu i kasowania (są widoczne na fotce - nie było łatwo, bo ciasnota na płycie głównej w tym miejscu od strony ścieżek).
Po złożeniu toru monitora przyszedł czas na regulację całości. Niestety nie mam taśmy kalibracyjnej i było to ustawianie "na wyczucie", oczywiście z udziałem przyrządów - podstawa to generator G502 Meratronik i V640. Skos głowicy ustawiłem na podstawie posiadanej kasety demonstracyjnej ZRK, natomiast czy poziom sygnału doprowadzanego do gł. rec jest właściwy, tego nie wiem.
Podczas regulacji zauważyłem, że głowica dual Canona ciut przycina górę. W celu sprawdzenia nagrałem na taśmę Basf LH-E1 (żółty, służy mi właśnie do kalibracji) sygnał od dołu do góry dokąd się dało z poziomem 0VU i następnie odtworzyłem ją podłączając V640 na najmniejszym zakresie (1,5 mV) bezpośrednio pod wejście wzm. play; później to samo na Alpsie w M9010 - efekt porównania na obrazku

[ Dodano: Sro 02 Sty, 2013 22:32 ]
adam313890 napisał/a:
Dokładnie Metal włączał się za pośrednictwem naciśnięcia obu klawiszy fe i cr. A m9201A i ten też miał metal tak patrzę na zdjęcia.

Aby w serii M90.../91 dodać taśmy Metal trzeba się trochę pobawić - na płycie głównej miejsce jest; isostat niezależny należy zamienić na zależny i dołożyć jedną sekcję w puste miejsce po lewej stronie przełącznika Fe (należy zamienić plastikowe trzpienie z blaszkami pracujące wewnątrz bakelitowej obudowy isostatu - te niezależne są ciut inne niż zależne); wstawienie odpowiednich elementów R-C w puste miejsca płyty głównej (wg schematu M7020) to już "bajka"
Ostatnio zmieniony przez geelo07 Śro 02 Sty, 2013 22:40, w całości zmieniany 2 razy  

kaf 
Analogowiec

Wysłany: Czw 03 Sty, 2013 00:05   

Mechanizm MMS Diory stosowany od MSH 101 aż po szuflady miał może małe koło zamachowe, ale dzięki zastosowaniu porządnych silników z importu była zapewniona wystarczająco dobra stabilność obrotów. K 520 miał duże koło jako przeciwwaga dla kiepskich silników silmowskich /dla przykładu polecam spojrzeć w instrukcję serwisową MDS 410 S tzw. duża Etiuda i M 9010 - parametry dotyczące prędkości przesuwu taśmy są identyczne/. A potem dziwić się, że widuje się decki ZRK z nawierconym kołem zamachowym dla polepszenia stabilności prędkości.

Co do obsługi taśm metal, decki Diory miały to zapewnione, gdyż powstały z myślą o rynku eksportowym, a taka konstrukcja wtedy bez obsługi taśm typu IV była z góry na straconej pozycji i zacofana względem konkurencji. ZRK jako konstrukcje raczej na kraj, nie miały obsługi metalówek, bo w Polsce ich nie produkowano.

Gdyby porządnie się zabrać za MSH 101 czy MDS 410S, też można by wprowadzić dużo ulepszeń. Mechanizm jest porządny, można by dodać elektroniczny licznik przesuwu taśmy, opcję dwu prędkości przesuwu 4,76/9,53 cm/s, obsługę taśm metal czy przerobić na 3 head, regulację bias z panelu. Nie są to łatwe do wykonania przeróbki, ale miejsca w środku jest dosyć, a opisy w literaturze są powszechnie dostępne. W szufladach jest za duży ścisk, aby tam cokolwiek zrobić.
Ostatnio zmieniony przez kaf Czw 03 Sty, 2013 00:06, w całości zmieniany 1 raz  

geelo07 

Wysłany: Czw 03 Sty, 2013 08:38   

kaf napisał/a:
Mechanizm MMS Diory stosowany od MSH 101 aż po szuflady miał może małe koło zamachowe, ale dzięki zastosowaniu porządnych silników z importu była zapewniona wystarczająco dobra stabilność obrotów. K 520 miał duże koło jako przeciwwaga dla kiepskich silników silmowskich /dla przykładu polecam spojrzeć w instrukcję serwisową MDS 410 S tzw. duża Etiuda i M 9010 - parametry dotyczące prędkości przesuwu taśmy są identyczne/. A potem dziwić się, że widuje się decki ZRK z nawierconym kołem zamachowym dla polepszenia stabilności prędkości.

Koło było nawiercane w celu wyważenia zapewne, gdyż odlew nigdy nie będzie idealny. Więc wystarczy zamontować dobry napęd i parametry przesuwu powinny być bardzo dobre. Mechanizmu MSH czy Etiudy nie widziałem nigdy, gdyż nie mam "na stanie" tych modeli. W MDS506 (mam) mechanizm to kompromitacja dla wytwórcy.

[ Dodano: Czw 03 Sty, 2013 14:26 ]
w dużym uproszczeniu elektrycznie wygląda to tak jak na obrazku

marek10 

Wysłany: Czw 03 Sty, 2013 20:28   

Witam, w dużym uproszczeniu wzmacniacz wejściowy nie jest niezbędny a wręcz szkodliwy,jeśli chodzi o stosunek S/N. Tak jak nie zrozumiałe,wydaję się stosowanie wzmacniacza 1 stopnia monitor i układu dnl skoro jest dolby.Pozdrawiam i życzę sukcesów Karol.

geelo07 

Wysłany: Czw 03 Sty, 2013 22:36   

marek10 napisał/a:
Witam, w dużym uproszczeniu wzmacniacz wejściowy nie jest niezbędny a wręcz szkodliwy,jeśli chodzi o stosunek S/N. Tak jak nie zrozumiałe,wydaję się stosowanie wzmacniacza 1 stopnia monitor i układu dnl skoro jest dolby.Pozdrawiam i życzę sukcesów Karol.

I tu kolego nie masz racji:
1) Wzmacniacz sygnału wejściowego jest potrzebny, gdyż bez niego nie mogłem uzyskać wymaganego poziomu zapisu przy przegrywaniu z płyt winylowych i korzystania z gniazda DIN (nie ma go na schemacie, bo jest to rysunek poglądowy); szumy wnoszone przez ten stopień są pomijalne
2) Pierwszy stopień monitora też jest potrzebny, gdyż bez niego przy przełączaniu taśma/wejście następował niewielki spadek sygnału doprowadzanego do wejścia Dolby rec. Nie był on duży, ale mierzalny - przy poziomie np. 580mV mierzonym na suwaku potencjomeru rec. level wynosił kilkanaście mV. Przebadałem wszystkie możliwe i dostępne mi rozwiązania i mogłem albo zwiększyć rezystancję wejściową tego stopnia poprzez wpięcie w szereg rezystora ok. 1M, co wiązałoby się ze spadkiem sygnału i koniecznością ponownego wzmocnienia go. Wybrałem inne wyjście - ten 1-szy stopień to swego rodzaju separator - wtórnik emiterowy podłączony na stałe i to co się dzieje na jego wyjściu nie ma wpływu na poziom zapisywanego sygnału - dlatego przełącznik wejście/taśma jest za nim. Przy sygnale znamionowym podanym na wejście RCA powiedzmy 300mV i ustawieniu poziomu zapisu +2VU na jednym z wyjść tego stopnia mam 580mV podane na wskaźniki i gniazda wyjściowe, zaś na drugim, tylko poprzez odpowiedni dzielnik napięcia (z możliwością dokładnej regulacji pr-ką - widać to na płytce przylutowanej do potencjometru rec. level), mam 30 mV podawane na wejście Dolby rec.
Inaczej się nie dało.

[ Dodano: Czw 03 Sty, 2013 22:50 ]
3) Zaś co do układu DNL - wpiąłem go dla eksperymentu. Zauważyłem, że lepsze wrażenia odsłuchowe są przy zapisie bez Dolby, zwłaszcza przy przegrywaniu z winyli. Przy nagrywaniu z CD, a tym bardziej z radia, różnica wejście/taśma i Dolby on/off jest praktycznie nie zauważalna. Przy winylach słychać, jak góra jest lekko przycinana przy odczycie (po części to wina głowicy - rys. wyżej), zaś przy zapisie lubią pojawić się przestery najwyższych częstotliwości (syczenie - Dolby B podbija górę pasma przy zapisie) - i tutaj przydało by się HX-Pro właśnie. Więc na razie, aby uniknąć tych zniekształceń nagrywam bez Dolby i słucham z włączonym DNL-em - szumy ciut przycina bez uszczerbku dla sygnału użytecznego.
Ostatnio zmieniony przez geelo07 Czw 03 Sty, 2013 22:54, w całości zmieniany 3 razy  

tomi 

Wysłany: Czw 03 Sty, 2013 23:03   

Gratulacje dla autora. Wykonanie całkiem, całkiem ale i drobne ale.
Głowica podwójna w zasadzie nie powinna być stosowana w tym mechanizmie. Widełki prowadzące taśmę powinny być z drugiej strony dla mechanizmów jednowałkowych.
W torze odczytu w Dolby powinien być zdemontowany filtr MPX. Wiem że można go wyłączyć, ale to wyłączenie to takie nie 100%
Oczywiście są to szczegóły które nie mają znacznego wpływu na samo działanie tego wspaniałego 3 Head magnetofonu.
Wielkie brawa dla autora.
Tak swoją drogą ciekawe jak były rozwiązane tory w MDS624.

000andrzej 

Wysłany: Czw 03 Sty, 2013 23:13   

geelo07 napisał/a:
szumy ciut przycina bez uszczerbku dla sygnału użytecznego.

Czyżby? Słuchałeś cichego kawałka z dużą ilością wyższych czętotliwości?
DNL ma za to swoje zalety - nie wpływa na nagranie i można go w razie czego wyłączyć.

geelo07 

Wysłany: Czw 03 Sty, 2013 23:24   

tomi napisał/a:
Gratulacje dla autora. Wykonanie całkiem, całkiem ale i drobne ale.
Głowica podwójna w zasadzie nie powinna być stosowana w tym mechanizmie. Widełki prowadzące taśmę powinny być z drugiej strony dla mechanizmów jednowałkowych.
W torze odczytu w Dolby powinien być zdemontowany filtr MPX. Wiem że można go wyłączyć, ale to wyłączenie to takie nie 100%
Oczywiście są to szczegóły które nie mają znacznego wpływu na samo działanie tego wspaniałego 3 Head magnetofonu.
Wielkie brawa dla autora.
Tak swoją drogą ciekawe jak były rozwiązane tory w MDS624.

Głowica jest taka, jaką udało się kupić - wg opisu sprzedawcy pasuje do Technicsa RS-B601; z głowicami dual jest teraz bardzo duży problem - praktycznie nie do kupienia;
co do MPX-u - już to przerabiałem - opisałem na początku; pojawiały się różne dziwne objawy "otwarcia góry" i nawet dostrajane "bias-trapy" pomiędzy wzm. odczytu a Dolby nie eliminowały ich całkowicie, więc wpiąłem w pozycji "wył".

tomi 

Wysłany: Czw 03 Sty, 2013 23:47   

geelo07 napisał/a:
Głowica jest taka, jaką udało się kupić - wg opisu sprzedawcy pasuje do Technicsa RS-B601

Gdzie i jak dawno kupowaleś ?

geelo07 

Wysłany: Pią 04 Sty, 2013 07:55   

tomi napisał/a:
geelo07 napisał/a:
Głowica jest taka, jaką udało się kupić - wg opisu sprzedawcy pasuje do Technicsa RS-B601

Gdzie i jak dawno kupowaleś ?

na Alledrogo chyba pod koniec sierpnia ub.r.; później pojawiła się następna chyba w październiku lub listopadzie - "tłukli się" o nią jak "zające na polu" - gdzieś między 350 a 400 zł
niestety jest to towar "super-deficytowy" i nawet nie ma go "spod lady"

[ Dodano: Pon 07 Sty, 2013 10:22 ]
Dla posiadaczy decków ZRK - w fabrycznym wykonaniu poniżej 100Hz można zaobserwować spadek poziomu odczytywanego sygnału w zakresie najniższych częstotliwości - przynajmniej tak było u mnie, zarówno w trójgłowicowcu jak i w M9010. Podczas regulacji, po ustawieniu ok. 330 Hz i powolnym "zjeździe w dół" poziom 0dB był utrzymywany do ok. 100 Hz i powoli opadał do -10dB przy ok. 35-30 Hz gdzie następowało lekkie podbicie i ponowny spadek. Szukałem przyczyny w torze zapisu, lecz to wzmacniacz odczytu był za to odpowiedzialny. W pętli ujemnego sprzężenia zwrotnego odpowiedzialnego za ch-kę tego stopnia są 3 elementy - połączone równolegle - C7(10n) / R12 (620k) i w szereg z nimi R11 (12k). Za korekcję niskich częstotliwości odpowiada właśnie ten układ równoległy - usunięcie R12 (620k) znacznie poprawia ich odtwarzanie - po tej operacji poziom 0dB jest utrzymywany do ok. 30Hz "idąc od góry" - niżej lekko opada do -5dB przy ok. 10Hz (wskaźniki przy tej częstotliwości już "trzęsą się jak galareta"). Wrażenia odsłuchowe są znacznie lepsze w zakresie "basów". Mała uwaga - wspominane przeze mnie na wstępie niewielkie podbicie przy ok. 35-30 Hz następowało na skutek rezonansu undukcyjności cewki głowicy z kondensatorem wejściowym wzm. odczytu - po usunięciu R12 układ przy tej częstotliwości wzbudzał się niemiłosiernie. Zamontowany początkowo kondensator tantalowy 2,2 mikroF zamieniłem na 10 mikroF - obniżyła się f (rez) do ok.20Hz. Ostatecznie na wejściu jest teraz 22mikroF - rezonans zniknął całkowicie. Był on nieprzyjemny dosyć, zwłaszcza przy nagrywaniu z winyli, gdy dochodziły ew. drgania od wkładki.
Ostatnio zmieniony przez geelo07 Pon 07 Sty, 2013 15:31, w całości zmieniany 2 razy  

tomi 

Wysłany: Pon 07 Sty, 2013 10:59   

Ogólnie preamp głowicy w Kazprzaku serii M to można powiedzieć że lipa. Piszę można bo z głowicami Kasprzaka nie było problemu spadku. U kolegi jednak ten spadek jest dość duży. Trzeba było sprawdzić charakterystykę podając sygnał z generatora.
Na wejściu proponuje wywalić tantala, a zastosować jakiś kondensator bez kierunkowy BP.

geelo07 

Wysłany: Pon 07 Sty, 2013 13:27   

tomi napisał/a:
Ogólnie preamp głowicy w Kazprzaku serii M to można powiedzieć że lipa. Piszę można bo z głowicami Kasprzaka nie było problemu spadku. U kolegi jednak ten spadek jest dość duży. Trzeba było sprawdzić charakterystykę podając sygnał z generatora.
Na wejściu proponuje wywalić tantala, a zastosować jakiś kondensator bez kierunkowy BP.

Kasetę z nagranym sygnałem od 100Hz w dół (0dB) odtwarzałem na "506" Diory - efekt jest podobny, czyli tłumienie najniższych częstotliwości (może ze względu na f sieci energetycznej) - spadek -3dB jest przy ok. 50Hz, -5dB przy 40Hz i -15dB przy 10Hz i podobnie było w Kasprzaku początkowo.
Po zmianie -3dB mam przy 20Hz, a przy 10Hz jest -5dB.

[ Dodano: Wto 08 Sty, 2013 12:26 ]
Przy okazji "zmasakrowałem" trochę jedną z posiadanych kaset - z braku kasety z lusterkiem i taka jest dobra do ustawiania wysokości głowicy

[ Dodano: Śro 09 Sty, 2013 10:03 ]
udało mi się zdjąć ch-ki z/o dla trzech rodzajów taśm:
Fe - TDK AD90
Cr - Maxell XLII90
Me - Sony Metal XR100 (innej nie mam)

[ Dodano: Czw 31 Sty, 2013 11:46 ]
Pochwalę się - po wyregulowaniu za pomocą kasety Dolby lewel naprawdę gra ładnie i praktycznie nie słychać różnicy nawet przy nagrywaniu z winyla.

[ Dodano: Nie 13 Gru, 2015 13:12 ]
Odświeżam temat. Z pokorą muszę przyznać, że ta moja pierwsza przeróbka to "lekka" partanina była. Ale nie popełnia błędów ten kto nic nie czyni, więc co nieco poprawiłem to i owo. Więcej szczegółów wkrótce, może i fotki wrzucę, jak naprawię aparat, bo telefonem "nie za mocne" zdjęcia wychodzą.

[ Dodano: Wto 15 Gru, 2015 15:33 ]
Zamontowałem i tutaj HXPro, oczywiście wcześniej wymontowałem starą płytę główną i założyłem nową, po naniesionych poprawkach.

[ Dodano: Wto 15 Gru, 2015 15:36 ]
próbowałem wrzucić fotkę, ale wyskakuje jakiś "błąd ogólny"
Ostatnio zmieniony przez geelo07 Pon 07 Sty, 2013 13:28, w całości zmieniany 2 razy  

hurricanes 

Wysłany: Wto 15 Gru, 2015 15:38   

wrzuć na fotosika...

geelo07 

Wysłany: Wto 15 Gru, 2015 15:56   

coś takiego wyskakuje:
Tried to upload empty file

może ja coś poknociłem

hurricanes 

Wysłany: Wto 15 Gru, 2015 16:03   

Powtórzę, wstaw na "www.fotosik.pl"

geelo07 

Wysłany: Pią 18 Gru, 2015 11:51   

PYTANIE DO SZANOWNEJ "DEREKCJI" - DLACZEGO NIE DAJE SIĘ WRZUCIĆ FOTEK? PRÓBOWAŁEM KILKA RAZY!!!

000andrzej 

Wysłany: Pią 18 Gru, 2015 20:02   

geelo07 napisał/a:
DLACZEGO NIE DAJE SIĘ WRZUCIĆ FOTEK?

Dlatego, że dostęp do serwera i providera ma tylko Volt, a on rzadko zagląda na forum.
Niestety nie mamy na to wpływu, na samym forum się tego nie da usunąć.

geelo07 

Wysłany: Sob 19 Gru, 2015 07:12   

000andrzej napisał/a:
geelo07 napisał/a:
DLACZEGO NIE DAJE SIĘ WRZUCIĆ FOTEK?

Dlatego, że dostęp do serwera i providera ma tylko Volt, a on rzadko zagląda na forum.

To dlaczego przeszło 2 tygodnie temu udało się, a teraz nie? Dziwne to trochę.

Chili 

Wysłany: Sob 19 Gru, 2015 11:14   

000andrzej napisał/a:

Fakt, najwyższa pora zdopingować Volta by pochylił się nad problemem.

geelo07 

Wysłany: Sob 19 Gru, 2015 14:14   

Chciałem to opisać krok po kroku, zwłaszcza że mam jeszcze jeden magnetofon do przeróbki, a płyta główna z M9010 czeka na swoją kolej. Nie jest to jakaś wielka filozofia, ale dobrze by było zobrazować to fotkami, a nie chcę wrzucać na inne strony. Powiem tyle - przyjemnie się słucha, jak podczas nagrywania praktycznie nie słychać różnicy wejście/taśma, i to nawet z winyla - przy wskaźnikach oscylujących wokół 0dB, a nie ledwo "ruszających się" gdzieś na -10. Wielce pomocny rzecz jasna jest HXPro (z "506"), który bardzo łatwo się adoptuje do decków ZRK. Spróbuję w kolejnej wersji zaaplikować Dolby C i wtedy zobaczymy, co z tego wyjdzie. Szkoda, że "fabryka" w swoim czasie nie pomyślała o prostym trójgłowicowym decku - w sumie płyta główna po niewielkim przeprojektowaniu nadawałaby się do tego.

[ Dodano: Wto 29 Gru, 2015 10:14 ]
Da się "ruszyć temat" wrzucania fotek, czy odpuszczamy?

bartol_1989 
Imigrancik Zarobkowy

Wysłany: Wto 29 Gru, 2015 11:58   

A czy nie możesz wrzucić fotek na jakiś zewnętrzny serwer i w opisie wkleić stosowny link? Kilka razy o tym pisaliśmy.

geelo07 

Wysłany: Śro 30 Gru, 2015 09:37   

bartol_1989 napisał/a:
A czy nie możesz wrzucić fotek na jakiś zewnętrzny serwer i w opisie wkleić stosowny link? Kilka razy o tym pisaliśmy.

Jak nie da się inaczej, to można spróbować i tak. Choć dziwi mnie bierny opór "naczialstwa" w tym temacie.

hurricanes 

Wysłany: Sob 02 Sty, 2016 13:39   

Kolego był Volt i naprawił dodawanie fotek, także "wal śmiało".

geelo07 

Wysłany: Sob 02 Sty, 2016 14:00   

akurat zaglądnąłem, więc spróbuję

Escort 
jarko-sa

Wysłany: Sob 02 Sty, 2016 14:01   

Ooo... FAJNIE !
Sprawdzałem i działa ;-)
Czekam na fotki tego magnetofonu i postaram się popoprawiać artykuły.

geelo07 

Wysłany: Sob 02 Sty, 2016 14:06   

udało się; na pierwszej fotce widać generator ppik "wycięty" z płyty głównej "506"; oryginalny generator miał problem ze współpracą z głowicami o niskiej indukcyjności (z kolei głowice kasujące ZRK nie kasowały dokładnie taśm Metal), poza tym miał nieco wyższą częstotliwość i w module HXPro "brakowało zakresu" do poprawnego zestrojenia (trzeba było podnosić "obudowy" cewek)

hurricanes 

Wysłany: Sob 02 Sty, 2016 14:07   

A ja mam pytanie do autora.

Czy mierzyłeś jakieś zniekształcenia? Szumy, przydźwięki (patrząc na kable zgroza mnie bierze)? Trochę tam napakowałeś.

geelo07 

Wysłany: Sob 02 Sty, 2016 14:14   

hurricanes napisał/a:
A ja mam pytanie do autora.

Czy mierzyłeś jakieś zniekształcenia? Szumy, przydźwięki (patrząc na kable zgroza mnie bierze)? Trochę tam napakowałeś.

mierzyłem wstępnie pasmo na -20dB: 30 - ok. 19000 Hz
było problemów od cholery, a co do kabli to inaczej się nie da, bo trzeba łączyć odległe miejsca ze sobą (jeszcze od strony druku są 4 pojedyncze); musiałem przenieść gniazda podłączenia głowicy REC na drugą stronę płyty głównej (w lewy dolny róg, w okolice dawnego przełącznika rec mute, który teraz pełni funkcję Monitor) , bo sygnał przenikał przez masę

Odpowiedz do tematu