Marq

Pomógł: 15 razy Dołączył: 01 Wrz 2012 Posty: 369 Skąd: Warszawa
|
Wysłany: Pon 22 Kwi, 2013 15:44 Elektronika Legionowo PM-82 "Pulpit mikserski"
|
|
|
Elektronika PM-82 "Pulpit Mikserski"
Wyciąg z instukcji obsługi:
"Pulpit mikserski PM-82 jest fonicznym urządzeniem reżyserskim przeznaczonym do realizacji różnych form programowych przy radiofonizacji obiektów przemysłowych, sportowych, świetlic, szkół, lokali rozrywkowych itp. Wyposażony jest w 8 torów wejściowych uniwersalnych monofonicznych (lub 4 stereofoniczne), dwa wyściowe kanały sumy i wzmacniacz odsłuchu. Każdy z torów wejściowych z regulacją wzmocnienia i korekcją charakterystyki częstotliwości w zakresie niskich i wysokich tonów przystosowany jest do współpracy z następującymi źródłami (wybierane przełącznikiem):
- gramofon z wkładką magnetyczną
- mikrofon dynamiczny
- tuner, magnetofon lub gramofon z wkładką krystaliczną
- gitara elektryczna
Możliwe jest prowadzenie dwóch niezależnych programów monofonicznych bądź nadawanie programu stereofonicznego oraz współpraca z dodatkowym pulpitem w celu podwojenia ilości torów wejściowych"
Instrukcja wyjaśnia bardzo dokładnie zasadę działania. Ze względu na rozbudowane funkcje, niewielkie (jak na urządzenie tej klasy) wymiary oraz prostą budowę wewnętrzną mikser zgodnie z przewidywaniami, często był wykorzystywany przy radiofonizacji oraz imprezach w halach. Ciekawa funkcja to tryb "monofonizacji" którego nie opisano w instrukcji obsługi. Za pomocą 2 przełączników możemy wybrać następujące tryby:
- monofonizacja, oba kanały łączą się, poziom głośności dobieramy dwoma suwakami
- monofonizacja 2 oba kanały łączą się, poziom głośności regulujemy suwakiem L1
- tryb stereo
Kolejna nieopisana funkcja to odsłuch każdego kanału z osobna, lub sumy kanałów z możliwością podziału (np. na lewej słuchawce możemy odtworzyć kanał 1 a na prawej kanał 4). Zaskakujące rozwiązanie wyjścia sumy (w kablu DIN na wyjście tradycyjne podawana była maksymalna głośność, zaś na wejście magnetofonu - wyjścia suwaków sumy) sprawiły że mikser stał się stałym bywalcem wysypisk gdyż uznawane to było za usterkę. Pancerna konstrukcja, czarne "profesjonalne" malowanie oraz dobre parametry akustyczne niestety nie wpłynęły na jego popularność. Dodatkowy mankament to wyjście PM-II. Producent przewidział jedynie podwojenie ilości kanałów przez podłączenie drugiego miksera (wyjście ze względu na wyższe napięcie niż zwykle, było kompatybilne jedynie z produktami tej marki). Znacznie prostrzym rozwiązaniem jest połączenie 5 (lub mniej, lecz jest to opcja o największej ilości kanałów) mikserów, gdzie liczba oferowanych kanałów wynosiła by 16 stereo lub 32 mono!
Na koniec tabela danych technicznych:
Sygnał wyjściowy 0,775 V/ 600ohm
Współczynnik zniekształceń >0,25%
Pasmo przenoszenia 20-20000 Hz
Regulacja barwy dźwięku 100 i 10000Hz / 12dB
Masa ok 6 kg
Wymiary 440x285x120 mm |
|