Strona Główna Unitra-Fan
Forum fanów zjednoczenia UNITRA

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
DML-302; DML-301
Autor Wiadomość
bacablue 

Wysłany: Śro 08 Sty, 2014 18:06   DML-302; DML-301

Jeden z ostatnich odbiorników lampowych Diory. Układ identyczny jak w DML-301. Różnica w wyglądzie przedniej części panela. Skala już nie jest na całej szerokości - została zawężona. Wyposażony w zakresy: D, S, K, U. Dodatkowo GR/MAGN. Dwie gałki do strojenia zakresów: jedna dla AM, druga dla FM. Wyłącznik sieciowy sprzężony z potencjometrem barwy tonu. Z tyłu wejście/wyjście DIN5, dodatkowego głośnika, anten AM/FM i uziemienia. Lampy zastosowane w odbiorniku: ECL-86, ECH-81, EBF-89 i głowica Elwro zrealizowana na ECC-85.

Forumowicz 

Wysłany: Sob 11 Sty, 2014 02:08   

Miałem ten odbiornik, o identycznej nazwie. Był jednak uboższy, nie posiadał metalizowanych gałek, tylko białe, oraz w miejcu, gdzie widoczny na zdjęciu odbiornik ma drewnopodobne wstawki, powyżej i niżej czarnej powierzchni skali, mój był czarny, nie posiadał także ozdobnych lśniacych metalicznie wstawek. I miał czarne nóżki. Ogólnie brzmiał całkiem nieźle, chyba za sprawą głośnika, ten albowiem miał dosyć dużą membranę, z magnesem z przodu. Drewniana skrzynka, duży głosnik, a co za tym idzie, przyjemne, ciepłe brzmienie dźwięku, to dzisiaj rzecz dostępna w zestawach Hi-Fi.

bacablue 

Wysłany: Sob 11 Sty, 2014 12:12   DML-301

Witam. Zapewne chodziło o taki model jak na zdjęciu poniżej. To DML-301. Oprócz wyglądu nie różni się niczym od DML-302. Maskownica głośnika była taka jak na zdjęciu lub drewniane szczebelki. W tych modelach były dwa typy głośników. Pierwszy to tak jak szanowny Kolega wspomniał z magnesem z przodu a drugi typ to taki jak w Klawesynie DML-306 - importowany Tesli z magnesem z tyłu. I taki się znajduje w moim DML-ku 302. Zgadzam się w 100% n/t przyjemnego, ciepłego brzmienia dźwięku. Jest naprawdę super.

Forumowicz 

Wysłany: Sob 11 Sty, 2014 14:10   

Tak, to zapewne jednak był 301. Pamiętam, że były też wersje ze szczebelkami poziomo. Bardzo mi utkwił w pamięci ten odbiornik, po dłuższej pracy robił się gorący (szczególnie nad lampą ecl86) napełniając pokój chrakterystycznym "radiowym zapachem". Nigdy się nie zepsuł, znakomicie współpacował z również lampowym, ZK140. Nie wiem czy były produkowane inne lampowe odbiorniki o równie (w miarę oczywiście) nowoczesnej konstrukcji (isostaty w przełaczniku zakresów), oddzielne pokrętło strojenia na UKF, co pozwalało przełączać bez strojenia np. z jedynki na długich na dwójkę na UKF. Wśród lampowych odbiorników, wyróźniał on się nowoczesnym wyglądem i wygodą obsługi.

000andrzej 

Wysłany: Sob 11 Sty, 2014 14:37   

Forumowicz napisał/a:
Nie wiem czy były produkowane inne lampowe odbiorniki o równie (w miarę oczywiście) nowoczesnej konstrukcji (isostaty w przełaczniku zakresów), oddzielne pokrętło strojenia na UKF, co pozwalało przełączać bez strojenia np. z jedynki na długich na dwójkę na UKF.

Praktycznie wszystkie "Klawesynowate" czyli produkowane po 70 roku miały podobne strojenie osobno na FM i AM. Z tego co znalazłem to:
DML-301, DML-302, DML-353, DML-306 czyli wspomniany "Klawesyn", DML-352, DML-305.

Konstrukcja była taka, że osobno miały zamontowaną głowicę na UKF na lampach ECC85, w którym znajdował się wariometr (zmienna indukcyjność), a osobno kondensator zmienny do AM na płycie głównej.
Nota bene następca DMT-301 "Fagot" zbudowany już na tranzystorach, wzorniczo odpowiednik "Klawesyna" również miał osobne strojenie AM i FM.

Edit - Dzięki kol. Forumowicz za spostrzeżenie. Poprawiłem.
Ostatnio zmieniony przez 000andrzej Sob 11 Sty, 2014 21:24, w całości zmieniany 1 raz  

Forumowicz 

Wysłany: Sob 11 Sty, 2014 21:51   

Przypomniała mi się jeszcze jedna rzecz, mianowicie-to radio było wadliwe, wada polegała na przymocowwaniu transformatora głośnikowego do chassis tak blisko transformatora sieciowego, że w głosniku pojawiał się przydźwięk sieciowy, natychmist po właczeniu. Własnoręcznie przeniosłem transformator głosnikowy, odpowiednio go oddalając i przykręcając wkrętami do skrzynki. I po tej ingerencji, zniknęło brzęczenie z głosnika, była cisza. Dopiero jak lampy się rozgrzały, rozbrzmiewała audycja...

tarasw 
Tarasw

Wysłany: Nie 09 Mar, 2014 15:11   

Witam,

Zakupiłem zbiór fotografi reklamowych DIORY, wiele z niech było tylko modelami eksportowymi.
Szukam ich na wśród rodzynków znajduje się menuet-ukf.blogspot.com, ale bardzo podobny do opisywanego model oznaczony jako alfa udokumentowałem na http://www.oldradio.pl/

Poszukuję modeli DIORY z UKF-em do 108MHz.

Pozdrawiam,

Wojtek

Odpowiedz do tematu